Prezes POHiD na FRSiH: Grupy zakupowe i franczyza ratunkiem dla małych sklepów

Autor: dlahandlu.pl 18 października 2016 12:32

Prezes POHiD na FRSiH: Grupy zakupowe i franczyza ratunkiem dla małych sklepów Na zdj. Renata Juszkiewicz, prezes POHiD w trakcie debaty o handlu, fot. Żelazna Studio

Czy handel detaliczny potrzebuje państwowych regulacji? Zdaniem prezes POHiD, Renaty Juszkiewicz - nie. - Wolny rynek sam reguluje zasady konkurencji. Sklepy upadają, bo tak działa rynek. Jak pomóc drobnym przedsiębiorcom? Na pewno nie podatkiem - mówiła w czasie sesji "Nowe otwarcie w handlu - wpływ regulacji na kształt branży" Renata Juszkiewicz.

Zdaniem Renaty Juszkiewicz małe i średnie firmy mogą uzyskać przewagę konkurencyjną tworząc grupy zakupowe i sieci franczyzowe. - Mamy dobrze rozwinięty rynek hurtowy, hurt mógłby więc być integratorem. W ten sposób można wzmocnić swoją przewagę konkurencyjną. Dobrym przykładem działań tego typu jest utworzenie grupy zakupowej przez firmy Piotr i Paweł, Bać-Pol i Topaz. Nie szukajmy ratunku wśród rządzących. Rynek sam się kształtuje. Korzystne dla jego uczestników jest utrzymanie równowagi między formatami i równowagi produktowej - mówiła prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Renata Juszkiewicz podkreśliła, że POHiD poważnie podszedł do dialogu z rządem w sprawie podatku od handlu. - Przygotowaliśmy szereg ekspertyz, ale zostały one pominięte. Pokutuje nieprawdziwe przeświadczenie, że sieci zagraniczne nie płacą podatków w Polsce. Otóż płacą. W 2014 roku tylko z tytułu CIT zapłaciły 740 mln zł - mówiła prezes POHiD. I dodała. - Nie chcemy nowego podatku, a jeśli już, to niech to będzie podatek powszechny. Naszą propozycją, podpowiedzią dla rządu był podatek liniowy z małym wyłączeniem jako taki, który mógłby być niekwestionowany przez Komisję Europejską. To nieprawda, że lobbyści doprowadzili do tego, że UE odrzuciła ten projekt. Krytykowała go większość mediów, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Było oczywiste, że UE go nie przyjmie - powiedziała przedstawicielka POHiD-u.

Zdaniem Renaty Juszkiewicz, polski rynek nie jest prosty, ale nie dominują na nim zagraniczne koncerny. - Rynek jest podzielony mniej więcej po połowie między duże sieci a handel tradycyjny. W Niemczech, Francji, Czechach czy na Węgrzech udział handlu wielkopowierzchniowego wynosi 80 proc., w Skandynawii - nawet 90 proc. Zagraniczne firmy handlowe zainwestowały w Polsce tu 50 mld euro. Zatrudniają polskich pracowników, sprzedają polskie produkty. Nie demonizujmy zagranicznego kapitału - mówiła Renata Juszkiewicz.

Prezes POHiD poruszyła także kwestię zakazu handlu w niedziele. - UE idzie właśnie w kierunku przeciwnym. Taki zakaz obowiązuje w tej chwili jedynie w Austrii i Szwajcarii. Niemcy otwierają sklepy w niedziele w poszczególnych landach. Jeśli zamkniemy sklepy, będą zwolnienia i cięcia w sferze pracowniczej. Handel daje swoim pracownikom pakiety socjalne i zdrowotne, oferuje wyższe wynagrodzenie niż polscy pracodawcy. Będzie tu szukał oszczędności - uważa Renata Juszkiewicz.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • BANDA ZA KRATY 2016-11-20 10:14:27

  Ratunkiem ?? A jest jeszcze co ratować ?? Sami sprzedaliście wszystko Niemcom i Portugalczykom - kur..a co chcecie ratować ?? BANDA BANDA !!!!!

 • no abc 2016-10-18 20:33:24

  Pani nie ma wyrzutów, Pani ma pieniądze. Jak się za coś płaci to się wymaga

 • Polak zorientowany 2016-10-18 15:43:06

  Śmieszna Pani, a Maluch może konkurować z Porsche jak sie postara.

  Sam sie zastanawiam czy taka Pani ma jakieś wyrzuty sumienia w związku z wygłaszaniem jakis tez.

ZOBACZ WSZYSTKIE (4)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  1,99

 • Śr

  1,56

 • Min

  0,88

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9045

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane