Prezes POHiD na X FRSiH: Sytuacja na rynku handlu jest bardzo trudna

Autor: dlahandlu.pl 8 listopada 2017 15:59

Prezes POHiD na X FRSiH: Sytuacja na rynku handlu jest bardzo trudna Renata Juszkiewicz, prezes zarządu Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji

Sytuacja na rynku dla największych powierzchni handlowych jest bardzo trudna. Stoją przed nami duże wyzwania, w tym np. zapowiadane zmiany przepisów, zaostrzająca się konkurencja, konieczność inwestycji w nowe technologie – mówiła podczas X Forum Rynku Spożywczego i Handlu Renata Juszkiewicz, prezes zarządu Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

- Sytuacja na runku jest bardzo trudna. Przed operatorami największych powierzchni handlowych stoją duże wyzwania. Mamy dużą konkurencję sieci dyskontowych i franczyzowych, rynek jest mocno nasycony i budowanie nowych powierzchni jest na ukończeniu. Są firmy, które mają duże trudności finansowe, bo rentowności na największych powierzchniach są najniższe – wymieniała Renata Juszkiewicz podczas debaty Handel wrażliwy na regulacje? Krajowe rozwiązania prawne a perspektywy branży.

Ponadto, widoczny jest duży nacisk na najnowsze technologie, które wymagają inwestycji. - By móc inwestować, trzeba mieć przewidywalne prawo i stabilne przepisy, byśmy wiedzieli, w która stronę idziemy - tłumaczyła.

To właśnie brak pewności co do przyszłych przepisów jest najtrudniejszy z punktu widzenia operatorów na rynku handlu.

- Najtrudniej podejmować decyzje, kiedy nie wiemy, jak będzie wyglądać prawo i czym nas zaskoczy legislator – mówiła Renata Juszkiewicz.

Przeczytaj także:

Jako przykład, podała przepisy związane z wprowadzeniem opłat za torebki foliowe, czy planowany podatek od dużych nieruchomości komercyjnych.

- Przepisy dotyczące płatnych foliówek są wdrażane od stycznia, a my nie mamy nawet vacatio legis, by dostosować kasy fiskalne. Z kolei podatek galeriowy dotyka wszystkich nieruchomości o wartości powyżej 10 mln zł. Jeżeli ktoś jest właścicielem kilku centrów handlowych czy magazynów poniżej 10 mln zł jego to nie dotyczy. To kolejna dyskryminacja – mówiła Renata Juszkiewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 703894

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane