Prezes POHiD o zadaniach i celach organizacji na 2017 rok

www.portalspozywczy.pl 10 lutego 2017 16:39

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji chciałaby w 2017 roku zwrócić uwagę, jak firmy zrzeszone w POHiD wpisują się w idee polskiego patriotyzmu poprzez zatrudnianie polskich pracowników, rozwój polskiej przedsiębiorczości, współpracę z polskimi dostawcami, sprzedaż polskich produktów w kraju oraz w swoich sieciach na rynku europejskim – mówi Renata Juszkiewicz, prezes POHiD. Dodaje, że dla POHiD ważna będzie również współpraca z innymi organizacjami handlowymi na rzecz usuwania barier w codziennej działalności sektora handlu.

POHiD planuje również kontynuować wyrażanie „wspólnego głosu” handlu detalicznego. Przypomnijmy, w połowie listopada 2017 roku, handel w Polsce połączył siły, aby przemówić jednym głosem sprzeciwu wobec obecnego kształtu projektu ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Polska Izba Handlu, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, Forum Polskiego Handlu oraz Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług wspólnie wyraziły pogląd, że projekt ustawy jest asymetryczny, ponieważ stygmatyzuje handel oraz szkodzi handlowi, małym dostawcom i konsumentom.

– W 2017 roku chcielibyśmy wspólnie z innymi organizacjami wyrazić zdecydowany sprzeciw wobec ustawy ograniczającej handel w niedziele – mówi Renata Juszkiewicz. Tłumaczy, że warto, aby decydenci zdawali sobie sprawę z szeregu konsekwencji wynikających z zamykanie sklepów w niedziele. – Zwłaszcza w kontekście mniejszych miejscowości, gdzie znalezienie pracy stanowi duży problem, szczególnie dla kobiet pow. 50 roku życia lub osób o niskich kwalifikacjach zawodowych.

Kolejną bolączką handlu detalicznego w Polsce, którą zauważa POHiD, jest ograniczenie sprzedaży leków w sklepach. – Znowu odczują to mocno konsumenci z mniejszych miast i wsi – tłumaczy prezes POHiD.

POHiD krytycznie patrzy też na próg 500 zł, od którego kradzież w sklepie liczona jest jako przestępstwo. Poniżej tej sumy kradzież jest kwalifikowana jako wykroczenie, za co zwykle grozi jedynie mandat, który nie zawsze jest egzekwowany. Przedstawiciele handlu detalicznego od kilku lat podkreślają konieczność zmiany prawa. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje zmiany: granicę ma stanowić 400 zł. Projekt nowelizacji wprowadza też zasadę, że próg rozgraniczający wykroczenie od przestępstwa będzie stały i na poziomie 400 zł. Wprowadzony zostanie również rejestr przestępców, by zawodowi złodzieje nie odpowiadali za pojedyncze wykroczenia, ale za wszystkie kradzieże, których się dopuścili. POHiD uważa, że zmiany te są słuszne i konieczne, ale nadal próg – nawet w wysokości 400 zł – jest zdaniem organizacji za wysoki.

Więcej na portalspozywczy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,69

  • Śr

    0,84

  • Min

    0,64

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8859

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane