Prezes Polskiego Standardu Płatności: System płatności mobilnych możliwy w IV kw.

Autor: PAP 12 kwietnia 2014 08:58

Wspólny system płatności mobilnych tworzony na bazie systemu PKO BP może ruszyć w IV kw. i pod koniec roku mieć ponad 1 mln użytkowników. Po jego wdrożeniu, już w 2015 r. rozważone będzie wprowadzenie krajowej karty płatniczej - poinformował PAP Adam Malicki, prezes spółki Polski Standard Płatności.

Standard jest budowany wspólnie przez Alior Bank, Bank Millennium, BZ WBK, mBank, ING Bank Śląski, PKO BP oraz Krajową Izbę Rozliczeniową, która zajmie się docelowo pełną obsługą operacyjną systemu płatności mobilnych, a także zapewni infrastrukturę teleinformatyczną.
"W tej chwili system jest instalowany na środowisku testowym w KIR. Realizowane są prace związane z podłączaniem się, testowaniem, odbiorem i certyfikacją. Finalizujemy umowy, które są niezbędne do uruchomienia działalności operacyjnej, a także kończą się przygotowania do złożenia wniosku do NBP o licencję na system. Czekamy także na decyzję UOKiK" - powiedział PAP Malicki.
W styczniu 2014 roku zarejestrowano spółkę Polski Standard Płatności. Obecnie jedynym jej udziałowcem jest PKO BP. Prezes Malicki poinformował, że pozostali partnerzy dołączą do akcjonariatu PSP później, po uzyskaniu niezbędnych zgód.
"Oceniamy, że potrzebujmy kilku miesięcy, by banki, partnerzy projektu, mogły zaoferować swoim klientom wspólny system płatności mobilnych. Kluczowymi elementami są tutaj kwestie prawne" - dodał.
Zgodnie z planami obecnie funkcjonujący system płatności mobilnych PKO BP zostanie rozbudowany o elementy umożliwiające podłączanie innych partnerów. Wspólny będzie system autoryzacji i rozliczeń, jednak poszczególne banki same przygotują aplikacje dla swoich klientów. System będzie działał pod wspólnym brandem.
"Banki będą rozwijały aplikację mobilną o różne funkcje istotne dla nich samych. Sądzimy, że PSP będzie systemem masowym jeszcze w tym roku. Czwarty kwartał jest okresem intensywnych zakupów klientów i właśnie na ten okres się przygotowujemy. Myślę, że pod koniec 2014 roku system będzie miał ponad 1 mln użytkowników" - powiedział Malicki.
System płatności mobilnych PKO BP, IKO, został uruchomiony w marcu 2013 roku. Prezes poinformował, że ma on obecnie 140 tys. użytkowników.
"Miesięcznie przybywa nawet do kilkunastu tysięcy użytkowników" - powiedział Malicki.
Prezes ocenił, że tworzony system płatności będzie nowym kanałem przychodowym dla banków.
"Będzie to nowy rodzaj biznesu dla banków i akceptantów, dla wszystkich tych, którzy do standardu płatności przystąpią" - powiedział Malicki.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4588

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 699147

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane