PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Prezes Polskiej Grupy Supermarketów: Każdy ma prawo do wolnej niedzieli

Autor: dlahandlu.pl 1 września 2016 10:19

Poszanowanie tradycji wolnej niedzieli, poświęconej rodzinie i kategoryczny sprzeciw wobec postulatu handlu w niedziele – o takie zapisy zabiega Polska Grupa Supermarketów (PGS), sieć skupiająca polskie sklepy Top Market, Delica, Minuta8.

Stanowisko to wpisuje się w strategię sieci, która od kilku lat buduje swoją pozycję zbliżając polskie środowiska kupieckie pod wspólnym szyldem, w celu obrony na konkurencyjnym rynku. W opinii PGS zakaz handlu w niedziele powinien obejmować wszystkie placówki z wyłączeniem jedynie obiektów użyteczności publicznej.

–  Każdy powinien mieć prawo do wolnej niedzieli. Oczywiście są wyjątki – sektor ochrony zdrowia czy policja. Państwo powinno chronić prawem ten przywilej, jako fundament społecznego porządku. To świętość w rozumieniu wartości rodzinnych – podkreśla Michał Sadecki, prezes PGS w liście, który chce zaprezentować podczas debaty w Sejmie.

PGS popiera zarówno postulaty przedstawicieli władz kościelnych jak i NSZZ Solidarność i Komitetu Obywatelskiego Inicjatywy Ustawodawczej o Ograniczeniu Handlu w niedziele, kierując się względami społecznymi i zdrowotnymi.

W opinii PGS prawo do wypoczynku powinni mieć oprócz pracowników również właściciele sklepów, którzy jednoosobowo prowadzą działalność handlową. Wprowadzenie zakazu handlu w niedziele i święta pozwoli – zdaniem PGS – na znaczne ograniczenie kosztów pracowniczych, polepszenie warunków pracy i poświęcenie czasu rodzinie. Zakaz ten musi jednak obowiązywać wszystkie sklepy, tak aby uniknąć procederu handlu np. na stacjach benzynowych. PGS zwraca uwagę, że zagraniczne sieci często otwierają swoje sklepy na stacjach benzynowych, omijając w ten sposób zakaz pracy w dni wolne od pracy. Szczególnie istotne jest rozwiązanie kwestii części stacji benzynowych, usytuowanych w centrach miast.

 –  Zagraniczne sieci zmusiły nas do pracy w niedzielę i polski przedsiębiorca musi dostosować się jeśli chce się utrzymać na rynku. Tymczasem uważamy, że 6 dni w tygodniu wystarcza na dokonanie zakupów a wszyscy pracownicy branży handlu powinni mieć wolną od pracy niedzielę – podkreśla Michał Sadecki, prezes PGS.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • wierzący 2016-09-02 09:24:11

  Pojawia się nowa nisza na rynku. Być może trzeba stworzyć sieć sklepów dla ateistów, gdzie zatrudniani będą TYLKO ateiści....

 • ateista 2016-09-01 22:44:07

  A ja chcę prawa do zakupów w niedzielę! PRAWEM KADUKA CHCE MI SIĘ TEGO ZAKAZAĆ! KATOLICKIE ZASADY NIECH OBOWIĄZUJĄ KATOLIKÓW. NIECH NIE ROBIĄ ZAKUPÓW W NIedzielę i już ... A od moich zwyczajów wara... KATOLICKA MAFIA! Zgroza ...

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  9,32

 • Śr

  6,78

 • Min

  4,62

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8408

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane