PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Prezes sieci Piotr i Paweł: Obniżenie opłat interchange nawet do poziomu 1,0 proc. będzie atrakcyjne

www.portalspozywczy.pl 27 czerwca 2013 14:20

Prezes sieci Piotr i Paweł ocenia, że obniżenia opłat interchange nawet do poziomu 1,0 proc. będzie atrakcyjne.

Wcześniej w tym miesiącu na posiedzeniu specjalnej komisji sejmowej ds. nowelizacji ustawy o usługach płatniczych przegłosowano projekt senacki, który zakładał prowizję interchange nie wyższą niż 0,5 proc. Prowizja płacona przez sklepy akceptujące karty wyniesie od 2014 r. 0,5 proc. Posłowie odrzucili przewidywane wcześniej okresy przejściowe.

Projekt ustawy musi zatwierdzić jeszcze Senat, a potem Sejm.

- Rynek wyczekuje na obniżenie tych opłat i my również jesteśmy zainteresowani, bo to są elementy, które pozwalają klientowi mniej zapłacić za zakupy, a pieniądze mogą zostać na rynku krajowym, a nie być transferowane za granicę - mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl prezes Piotr Woś.

- Dla nas atrakcyjne będzie obniżenie opłat do poziomu poniżej 1,0 procentu. W Europie opłaty te rzadko przekraczają 1,0 proc. U nas w sklepach prawie połowa obrotów jest realizowana kartami - dodał.

Opłata interchange, czyli koszt płatności kartami, od stycznia 2013 roku spadła w Polsce do 1,24 proc. z 1,6 proc., ale i tak jest najwyższa w Unii Europejskiej, gdzie średnia wynosi 0,74 proc. Najniższe opłaty w Europie są w Finlandii i wynoszą 0,19 procent.

Obecnie około 66 proc. Polaków posiada karty płatnicze, z czego 3 proc. z nich nie korzysta. Aż 47 proc. płatności Polacy dokonują w punktach handlowo-usługowych, w których nie można płacić kartą.

Interchange jest głównym składnikiem opłaty płaconej przez akceptantów (punkty handlowe i usługowe) pobieranej za każdą transakcję zrealizowaną przez ich klientów przy użyciu karty płatniczej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  0,60

 • Śr

  0,30

 • Min

  0,14

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8147

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane