Prezes Stokrotki na FRSiH: Prowadzimy rozmowy w sprawie konsolidacji

www.portalspozywczy.pl 19 października 2016 13:22

Prezes Stokrotki na FRSiH: Prowadzimy rozmowy w sprawie konsolidacji Na zdj. Dariusz Kalinowski, prezes Stokrotki, fot. Żelazna Studio

Rynek handlowy będzie wymuszał połączenia. My bardzo chętnie byśmy się takiego działania podjęli i prowadzimy w tej sprawie rozmowy. Uważam, że konsolidacja dla rynku handlu detalicznego długofalowo jest niezbędna - mówił Dariusz Kalinowski, prezes zarządu Emperia Holding S.A. i Stokrotka Sp. z o.o. w trakcie debaty "Nowe otwarcie w handlu - wpływ regulacji na kształt branży", która odbyła się podczas IX Forum Rynku Spożywczego i Handlu w Warszawie.

- Przedsiębiorcy oczekują od instytucji państwowej stabilności działania. Przedsiębiorcy podejmują decyzję i mają horyzont czasowy kilku lat – stabilizacja jest więc niezbędna. Było już wiele wersji podatku od handlu i wiele przedsiębiorców zastanawia się, kto będzie nim objęty oraz jaki model podatku może wejść - mówił Dariusz Kalinowski, prezes zarządu Emperia Holding S.A. i Stokrotka Sp. z o.o. 

Dodał, że celem podatku było wspieranie małych i średnich, ale nie wiadomo, czy podmiotów czy sklepów. Tłumaczył, że politycy powinni mówić wprost o celach tego podatku - czy celem jest pozyskanie środków do budżetu czy celem jest pomoc mniejszym i średnim sklepom. Mówił, że obecnie jest brak jasnej wizji, czemu podatek od handlu ma służyć.

Dariusz Kalinowski odniósł się również do tematu konsolidacji na polskim rynku handlu detalicznego. - Według mnie na polskim rynku wystąpią procesy konsolidacyjne. Mamy teraz trzech mocnych graczy na rynku hipermarketów i dwóch dyskonterów. Według mnie konkurencja na rynku będzie wzrastała. Poza jednym czy dwoma podmiotami, to większość ma relatywnie niską rentowność typu 2, 3 lub 4 EBITDA, co na zysk netto przekłada się ok. 2 proc. - mówił.

Dodał, że jeśli rząd chce wprowadzić podatek w wysokości 1,4 proc., to nie może oczekiwać, że sieć nie pójdzie po pieniądze do dostawców lub klientów. - Jeśli rentowność sieci jest bliska zeru, to nie można oczekiwać, że sieć udźwignie podatek, którego fizycznie nie jest w stanie udźwignąć - tłumaczył prezes sieci Stokrotka.

Przyznał, że sieci rozpoczęły rozmowy handlowe z dostawcami, bo musiały zacząć rozmawiać w momencie, gdy podatek miał być wprowadzony.

Dariusz Kalinowski odniósł się również do tematu wypracowania wspólnego stanowiska dotyczącego podatku od handlu. - Jedno stanowisko wobec podatku jest niewykonalne tak długo, jak jakaś grupa na nim zyska. Tak długo, jak składane są propozycje, aby faworyzować jedną grupę podmiotów, tak długo nie będzie wspólnego stanowiska - wyjaśniał.

Portalspozywczy.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    13,32

  • Śr

    7,01

  • Min

    3,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8739

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane