PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Prezes Stokrotki: Nie wykluczamy przejęć w zamian za akcje Emperii

www.portalspozywczy.pl 18 października 2012 15:27

Sieć Supermarketów Stokrotka rozmawia w sprawie przejęć małych sieci handlowych, choć nie chce deklarować, czy jeszcze w tym roku porozumie się w sprawie akwizycji. Jak mówi prezes spółki Stokrotka i wiceprezes Emperii Dariusz Kalinowski w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl, firma nie wyklucza połączenia z inną siecią poprzez wymianę akcji.

Chcemy skupić się na bardzo małych sieciach, które mają kilka, kilkanaście dobrych lokalizacji. To przyłączenie mogłoby się odbywać na dwa sposoby. Jako spółka publiczna nie wykluczalibyśmy tego, że dla właściciela takiej sieci wydamy akcje, czyli stałby się on akcjonariuszem spółki detalicznej, w której posiada określony pakiet. Natomiast my z jego lokalizacji powinniśmy zarobić więcej niż on sam zarabia. To naturalnie spowodowałoby, że każda ze stron zyska. My zyskujemy skalę, a właściciel, który jest na rozdrożu, bezpieczny biznes. Wydaje nam się, że jest to ciekawy kierunek, zarówno dla Emperii, jak i mniejszych sieci.

Czy jest wiele takich sieci na rynku do przejęcia? Jesteśmy świadkami, jak fundusze biją się o dobre, sieci handlowe.

Na rynku toczą się duże procesy konsolidacyjne, jak walka o Eko Holding, toczona przez dwa fundusze, a także konsolidacja w innych supermarketach. My mówimy o większej ilości mniejszych przejęć, to jest bardzo ciekawa formuła do zdobywania lokalizacji.

Czy spółka ma już na oku jakieś konkretne cele akwizycyjne?

W tym biznesie działamy od dawna, więc cele znamy. Nigdy nie deklarujemy tego, co zrobimy w transakcjach fuzji i przejęć. W tempie rozwoju organicznego można określić liczbę nowych sklepów, które chcemy otworzyć, ale przy transakcjach przejęć, nie da się tego przewidzieć, dlatego nigdy nie umieszczamy tego w swoich planach.

Chciałabym zaznaczyć, że akwizycje traktujemy to jako coś dodatkowego, a strategię opieramy na rozwoju organicznym.

Jaką wartość może mieć w przybliżeniu jedna taka transakcja?

Nie jesteśmy w stanie tego określić, bo w transakcjach przejęć uzyskuje się bardzo różne wartości. Na przykład dwie sieci mogą osiągać 100 mln zł sprzedaży, obie mogą mieć po 10 lokalizacji, ale jedna zarabia 5 mln zł rocznie, a druga traci 100 tys. zł. Wtedy będą różnice w cenie. Inne kwestie, które maja wpływ na cenę, to lokalizacje - Jedna sieć ma stałe lokalizacje, inna ma umowy najmu, jedna ma umowy najmu na 10 lat, inna na 3 lata. Tych elementów jest tak wiele, że nie chcemy mówić o średniej wartości transakcji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7994

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane