PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Prezes Stokrotki o współpracy z Polomarketem i planach rozwoju

Autor: PAP 31 sierpnia 2015 20:29

Prezes Stokrotki o współpracy z Polomarketem i planach rozwoju Dariusz Kalinowski, prezes Stokrotki, fot. PTWP

W piątek Emperia poinformowała, że jej spółka zależna, Stokrotka, zdecydowała o rozwiązaniu porozumienia o współpracy zawartego w maju tego roku z Polomarketem. Planowane było rozpoczęcie współpracy w zakresie koordynacji polityk zakupowych obu sieci. "Naszą intencją była integracja handlowa mocniejsza niż w ramach grup zakupowych. Nie udało nam się jednak wypracować odpowiedniej formuły" - tłumaczy prezes Emperii Dariusz Kalinowski.

Poinformował, że spółka nie zamierza podejmować podobnych prób współpracy z innymi sieciami.

"Okazuje się, że to zadanie niewykonalne, więc nie będziemy tego próbować z innymi. Grupy zakupowe też nas nie interesują. Pozostają nam fuzje i przejęcia" - powiedział Kalinowski.

"Jesteśmy otwarci na poszukiwanie celów do przejęcia, do integracji kapitałowych. Myślę, że możliwe są małe transakcje, takie jak Frac. Za mało prawdopodobne uważam duże operacje, fuzje dużych detalistów w ciągu 12-24 miesięcy" - powiedział prezes Emperii.

W kwietniu Stokrotka podpisała umowę przejęcia od spółek Frac Handel oraz Frac Handel Detal 19 sklepów w południowej Polsce. Aktualnie otwartych jest 16 sklepów, pozostałe 3 mają zostać przejęte do połowy września.

W I półroczu 2015 roku Emperia miała 982 mln zł przychodów (wzrost o 0,1 proc. rdr), 55,2 mln zł EBITDA (wzrost o 22,7 proc. rdr) i 29,1 mln zł zysku netto (wzrost o 67,5 proc. rdr).

W samym drugim kwartale grupa miała 496,1 mln zł przychodów (spadek o 1,2 proc. rdr), 24,3 mln zł EBITDA (wobec 27,8 mln zł rok wcześniej), a zysk netto spadł do 10,3 mln zł z 14,1 mln zł przed rokiem.

Kalinowski wskazał, że po oczyszczeniu wyników o zdarzenie jednorazowe z II kwartału 2014 roku (rozwiązanie rezerwy kosztowej Delima w wysokości 6,4 mln zł), EBITDA w II kwartale tego roku byłaby wyższa rdr o 3 mln zł. Przedstawiciele spółki poinformowali, że drugi kwartał był trudny dla segmentu detalicznego grupy z uwagi na deflację.

"Supermarkety w kraju tracą udziały rynkowe na rzecz sklepów convenience i dyskontów, ale nasza Stokrotka wygląda na tym tle lepiej niż supermarkety (według danych Nielsen). Zyskujemy udziały, choć sprzedaż spadła" - powiedział prezes.

Władze spółki Stokrotka podtrzymują plan uruchomienia w tym roku ok. 100 nowych sklepów. To oznacza, że w ciągu najbliższych czterech jesiennych miesięcy zostanie otwartych ok. 60 nowych placówek.

- Mamy obecnie 290 sklepów, a za chwilę będzie grubo ponad 300. Otwieramy nawet po pięć sklepów tygodniowo. To ogromny wysiłek inwestycyjny - mówi Dariusz Kalinowski, prezes Emperia Holding i sieci Stokrotka.

Prezes Emperii dodał, że w III i IV kw. spółka zbliży się do tempa otwarć jakie będzie chciała utrzymać w kolejnych latach czyli 40-50 sklepów rocznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • inka 2015-09-02 23:48:40

  Ciekawe, gdzie mój komentarz sprzed dwóch dni! Pisałam jak Stokrotka robi wyniki!Rok temu w czerwcu wystawili na kontrahentów faktury marketingowe, a w lipcu robili korekty....co by wyniki za pierwsze półrocze były fajne...co na to akcjonariusze, a co KNF!

 • sark 2015-09-01 14:20:48

  "Pozostają nam fuzje i przejęcia" . . . możemy też się sprzedać, jakby ktoś miał na nas ochotę.

  LfL nam mocno spada, na pewno otworzymy w 4 miesiące 60 sklepów, przegrywamy procesy z dostawcami - dobrze jest !

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  9,40

 • Śr

  4,43

 • Min

  2,39

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7862

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane