Prezes The Blue Ocean Investment Group: Polacy po prostu polubili outlety

Property News 19 kwietnia 2017 12:27

Fala inwestycji rozpoczęła się kilkanaście lat temu od pierwszych outletów Fashion House i projektów firmy Neinver. Wtedy stawiano na Warszawę, Poznań czy Wrocław. Powstała również inwestycja w Szczecinie i pod Łodzią. Ten sektor dopiero się jednak rozkręca – mówi Wojciech Cieślak, prezes zarządu The Blue Ocean Investment Group.

Skąd ten boom?

Dziś deweloperzy wręcz ścigają się o to, kto zrealizuje swój projekt jako pierwszy. Uruchomiono dwa outlety w Białymstoku, powstał nowy projekt w Lublinie, a kolejny jest na etapie realizacji. W planach są dwa centra w Rzeszowie, powstaną również inwestycje w Bydgoszczy czy Toruniu…

Po pierwsze sieci handlowe chcą pozbywać się niesprzedanych towarów. Najlepszym wyborem są właśnie sklepy outletowe. Sieci stosują tu specjalne wyliczenia, które określają, ile takich punktów potrzebują. Dla jednych jest to jeden outlet na trzydzieści sklepów tradycyjnych, dla innych jeden na sześćdziesiąt.

Jest także drugi powód. Polacy po prostu polubili outlety. Jesteśmy narodem, który lubi kupować dobrą jakość w rozsądnej cenie. Dlatego wszystkie outlety, które do tej pory powstały, bardzo dobrze funkcjonują. Przykładowo, w Warszawie są aż trzy. Każdy ma wysokie obroty, najemcy są zadowoleni, a klienci tłumnie przyjeżdżają. Zresztą, trend ten nie jest charakterystyczny tylko dla Polski. Outlety intensywnie rozwijają się w Europie Zachodniej. Powstaje ich bardzo dużo w Niemczech, we Włoszech czy w Hiszpanii. Również tam traktowane są jako trzeci kanał dystrybucji uzupełniający ofertę sieci.

Dostrzegliście potencjał Górnego Śląska...

Olbrzymi potencjał dostrzegliśmy na Górnym Śląsku. Dawne województwo katowickie, które jest wyznacznikiem przy wyliczaniu strefy oddziaływania potencjalnego centrum handlowego, to około 2,5 mln ludzi. Dziś w aglomeracji działa tylko jeden outlet. Jest on zlokalizowany w jego wschodniej części, w niezbyt dogodnej lokalizacji jeśli chodzi o dojazd z takich miast, jak Gliwice czy Tarnowskie góry. Ponadto rejon ten od zawsze był mentalnie podzielony na Górny Śląsk i Zagłębie. Istniejący outlet działa w Sosnowcu czyli w Zagłębiu.

Całość na propertynews.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8682

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane