Prezes UOKiK na FRSiH: Działamy w interesie społecznym

www.portalspozywczy.pl 6 listopada 2017 13:19

Prezes UOKiK na FRSiH: Działamy w interesie społecznym

Podczas inauguracji X Forum Rynku Spożywczego i Handlu, Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji mówił czym się zajmuje UOKiK. Przypomniał, że Urząd analizuje poszczególne rynki gdy ma wydać zgodę na koncentrację czy przejęcie danej firmy. Innym obszarem działalności jest nadzór nad Inspekcją Handlową.

Zaznaczył, że UOKiK nie zajmuje się poziomem cen, ale je bada. - Od trzech miesięcy mamy ustawę ustawę o przewadze konkurencyjnej. Każdy woli być dużą firmą i mieć tę przewagę po swojej stronie. Nowością jest wszczynanie postępowania z urzędu, w ten sposób ochroniona jest firma, która złoży wniosek do Urzędu o zbadanie danej przewagi konkurencyjnej – mówił Marek Niechciał.

Dodał, iż UOKiK obecnie prowadzi już kilka spraw w oparciu o ustawę o przewadze konkurencyjnej. - Jedną z nich jest zbadanie cen masła – sprawdzamy relację pomiędzy producentami masła, a największymi sieciami handlowymi. Nie zajmujemy się konkretnymi cenami, ale dbamy o interes publiczny – powiedział prezes Niechciał.

Innym przypadkiem jaki bada UOKiK jest cena skupu jabłek czy buraków cukrowych. Bada także relacje pomiędzy rolnikami – producentami mleka, a mleczarniami.

Zapytany o opinię o stopień koncentracji rynku spożywczego, Marek Niechciał powiedział, iż na każdy segment tego rynku trzeba patrzeć inaczej i oddzielnie.

Jeśli chodzi o rynek spożywczy, to jest wiele możliwości. Rynek może być bardzo rozdrobniony, na którym jest duża konkurencja, inny rynek może być również rozdrobniony, ale konkurencja nie jest zbyt silna, a jeszcze na innym może działać kilka dominujących podmiotów i wiele mniejszych firm. Bardzo ważna jest też kwestia geograficzna – wymieniał prezes Niechciał.

Odniósł się także do trendów rynkowych i ich prognozowania. - Urząd 10 lat temu analizował rynek piwa. Gdy po kilku latach wróciliśmy do niego w ponownej analizie, okazało się, że trendy które pierwotnie zakładaliśmy, poszły w zupełnie inną stronę. Nastąpiło duże zainteresowanie piwami lokalnymi i niszowymi, o czym w ogóle nie było mowy 10 lat temu – powiedział prezes UOKiK-u.

Podkreślił, że nie ma modelu identycznego. Na rynku musi być duża różnorodność, której pilnowaniem zajmuje się m.in. właśnie UOKiK. - Inaczej oceniamy fuzje, gdy łączą się firmy krajowe, a inaczej, gdy połączyć chcą się firmy działające w skali europejskiej czy globalnej – powiedział Marek Niechciał. Dodał, że bardzo duże znaczenie ma geografia.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,10

  • Śr

    3,01

  • Min

    2,26

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8659

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane