PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Prezes UOKiK: Zaproponujemy zmiany w ustawie antymonopolowej

Autor: dlahandlu.pl 9 lutego 2018 11:48

Prezes UOKiK: Zaproponujemy zmiany w ustawie antymonopolowej Na zdj. Marek Niechciał, prezes UOKiK. Fot. zelaznastudio.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotowuje propozycje zmian w ustawie antymonopolowej. UOKiK chce bardziej chronić tzw. sygnalistów, a także dostosować przepisy ustawy do prawa unijnego i do obecnych realiów rynkowych. W części dotyczącej konsumentów, zakłada większą ochronę seniorów – informuje prezes UOKiK Marek Niechciał, w rozmowie z dlahandlu.pl.

- Bez wątpienia ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów wymaga zmiany i przygotowujemy propozycje nowych przepisów. Wynika to z kilku czynników – z jednej strony zmienia się unijne otoczenie prawne. W najbliższych miesiącach zostanie przyjęta unijna dyrektywa regulująca działalność urzędów antymonopolowych. Z drugiej strony mamy krajowe doświadczenia stosowania obecnego prawa i wiemy, że ustawa wymaga poprawy – mówi Marek Niechciał.

- Musimy też sobie uświadomić, że w momencie pisania tej ustawy, w pierwszej dekadzie XXI wieku, żyliśmy w zupełnie innym świecie. Teraz wkraczamy w epokę cyfrową, trzeba więc dostosować przepisy do współczesności. Zanim jednak ubierzemy nasze propozycje w paragrafy i złożymy projekt nowelizacji, chcemy poczekać na unijną dyrektywę, aby wprowadzić wszystkie zmiany kompleksowo - dodaje.

Przeczytaj także:

UOKiK: W relacjach sieci z dostawcami widzimy już pierwsze niedozwolone praktyki

Zmianie może ulec między innymi kryterium obrotów firmy przejmowanej w  transakcjach  koncentracyjnych. - O tym, czy przejęcie wymaga zgody UOKiK decyduje wielkość obrotów nabywanej spółki. Tymczasem są już takie firmy, np. internetowe, które jeszcze nie mają dużych obrotów, ale posiadają wielu użytkowników. Można przypuszczać, że taka firma będzie miała w przyszłości spore obroty i według wyceny jej akcji na giełdzie jest już warta miliony dolarów, jednak na ten moment obrót jest mały. A z powodu małych obrotów nie trzeba zgłaszać jej przejęcia – tłumaczy Marek Niechciał.

I dodaje, że ten problem bada też Komisja Europejska, a Niemcy już kilka miesięcy temu dostosowali swoje przepisy do takiej sytuacji. - My też się nad tym zastanawiamy, by nie umknęły nam przejęcia, które formalnie są małe ale w praktyce duże - zaznacza.

Ponadto, UOKiK chciałby też uregulować kwestię sygnalistów, czyli podmiotów zgłaszających nieprawidłowości. - W trakcie naszych działań wyszły pewne aspekty praktyczne, które musimy unormować. Chodzi o to, by stworzyć mechanizm ochrony tych osób, które podejmują pewne ryzyko zwracając się do nas, a także system bonusów, które mogliby otrzymywać za zgłoszenie niewłaściwej praktyki – wyjaśnia prezes urzędu.


 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  20,65

 • Śr

  11,51

 • Min

  9,57

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8523

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane