PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Prezydent podpisał ustawę o cenach towarów i usług

Autor: PAP 27 czerwca 2014 22:38

Sklepy nie będą musiały oznaczać ceną każdej sztuki towaru - przewiduje podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego nowelizacja ustawy o cenach towarów i usług.

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta w komunikacie, zasadniczym celem zmian jest dostosowanie przepisów do panujących na rynku realiów.

Wyjaśniono, że zgodnie z obecnymi regulacjami dotyczącymi cen, na sprzedawcy ciąży szereg obowiązków związanych z informowaniem klientów o cenach sprzedawanych przez nich towarów. "Sprzedawca obowiązany jest oznaczać ceną towar przeznaczony do sprzedaży detalicznej oraz uwidaczniać cenę w miejscu sprzedaży towarów i świadczenia usług oraz cenę jednostkową towarów i usług. Uchwalona ustawa zmierza do rezygnacji z obowiązku oznaczania ceną każdej sztuki towaru czy usługi z osobna" - poinformowano w komunikacie.

Nowelizacja wprowadza zasadę, zgodnie z którą w przypadku rozbieżności lub wątpliwości co do ceny za oferowany towar lub usługę, konsument będzie miał prawo do żądania sprzedaży towaru lub usługi po cenie dla niego najkorzystniejszej.

"Ponadto uchwalona ustawa podnosi maksymalną wysokość kar pieniężnych dla przedsiębiorców za niewykonanie obowiązków informacyjnych dotyczących cen. Jednocześnie zrezygnowano z karania przedsiębiorcy za naruszenie przepisów o obowiązku uwidaczniania cen" - dodano. Zgodnie z komunikatem nowelizacja ma też usystematyzować przepisy z zakresie ustalania cen urzędowych i marży handlowych urzędowych.

Branżowe organizacje handlowe apelowały do prezydenta o niepodpisywanie ustawy ze względu na kary dla sprzedawców przewidziane w ustawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,99

  • Śr

    3,06

  • Min

    2,05

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7973

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane