Prezydent Rumunii podpisał ustawę dotyczącą zaopatrzenia supermarketów

Autor: PAP 11 lipca 2016 14:51

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis podpisał w poniedziałek ustawę, uchwaloną w czerwcu w ramach wsparcia rumuńskich rolników. Nakazuje ona supermarketom sprzedaż co najmniej 51 proc. lokalnie produkowanego mięsa, warzyw i owoców oraz jajek.

Ustawa ma zastosowanie jedynie do sklepów, które mają obroty większe niż 2 mln euro.

Detaliści za naruszenie prawa mogą zostać ukarani grzywną od 100 do 150 tys. lei (24,6-36,8 tys. dolarów), a w przypadku ponownego złamania przepisu sklep może zostać zamknięty.

Posunięcie to zostało skrytykowane przez Stowarzyszenie Dużych Detalistów, które mówi, że ustawa doprowadzi do wzrostu cen i wyeliminowaniu tysięcy dostawców.

Nie jest jasne - pisze agencja AP - czy ustawa zgadza się z zasadami konkurencji rynkowej. Może ona zostać zakwestionowana przez rumuński Trybunał Konstytucyjny.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Wolność Tomku 2016-07-13 00:22:12

    No i dobrze. Sektor rolny jest bardzo ważny. Wspierając rolników, Rumunia wspiera także strategiczną dla każdego kraju gospodarkę żywnościową. "Innnostrancy" głodem ich nie wezmą.

    Poza tym korzystniej dla zdrowia jest jeść lokalne produkty. A przy tym krótszy transport to niższe ceny i czystsze powietrze. Same plusy dla Rumunów.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9476

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane