PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Problemy z wystawianiem faktury VAT

Autor: Rzeczpospolita 6 grudnia 2010 09:39

Kupujący w sieciach sprzedaży detalicznej często dopiero po pewnym czasie zwracają się do sprzedawcy o wystawienie faktury VAT. Problem dotyczy zwłaszcza dużych sieci handlowych, marketów budowlanych czy stacji benzynowych, gdzie duża skala sprzedaży i liczba klientów powoduje, że wystawienie faktury po upływie określonego czasu staje się dość kłopotliwe - pisze Rzeczpospolita.

Jak czytamy w gazecie, w przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej sprawa wydaje się prostsza, zasadniczo sprzedaż tę dokumentuje się za pomocą paragonu fiskalnego, a faktura wystawiana jest na żądanie takiej osoby. Organy podatkowe w większości zgadzają się, że sprzedawca jest zobowiązany do wystawienia faktury, jeżeli żądanie zostało przedstawione w ciągu trzech miesięcy od wydania towaru.
Rachunek zasadniczo wystawia się w ciągu siedmiu dni od dnia zgłoszenia żądania, przy czym jeżeli żądanie zostało przedstawione po upływie trzech miesięcy od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, podatnik nie ma obowiązku jego wystawienia.
Sprawa komplikuje się, gdy po fakturę po pewnym czasie zgłosi się podatnik VAT. Pojawia się pytanie, czy i w jakim terminie sprzedawca jest zobowiązany spełnić jego żądanie i po jakim czasie i czy w ogóle będzie miał prawo odmówić wystawienia faktury? Należy zwrócić uwagę, że zgodnie z regulacjami ustawy o VAT, prowadząc sprzedaż na rzecz przedsiębiorców, podatnicy VAT są zobowiązani do wystawiania faktur. Jedynie gdy nabywcą jest osoba fizyczna, fakturę wystawia się na jej żądanie.
Żaden przepis tej ustawy, ani przepisy wykonawcze do niej nie zwalniają z obowiązku wystawienia faktury ze względu na wcześniejsze udokumentowanie sprzedaży paragonem. Należy więc uznać, że zasadniczo wystawienie faktury dokumentującej sprzedaż na rzecz podatnika VAT to obowiązek sprzedawcy, z którego, jak się wydaje, nie zwalnia żaden przepis - pisze Rzeczpospolita.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7912

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane