PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Producenci chcą zmian w kwesti współpracy z sieciami handlowymi

Autor: portalspozywczy.pl 5 grudnia 2010 16:21

Polska Federacja Producentów Żywności, podobnie jak większość organizacji skupiających przetwórców, oraz Rada Gospodarki Żywnościowej stoi na stanowisku, że niektóre obszary współpracy z sieciami detalicznymi powinny być uregulowane prawem, tak aby zapobiegać patologicznym często zjawiskom związanym z kosztami tej współpracy oraz eliminować te zjawiska, które zaburzają konkurencyjność i swobodę zawierania umów handlowych.

W Polsce ok. 45 proc. żywności sprzedawane jest za pośrednictwem sieci detalicznych i trudno sobie wyobrazić, by jakakolwiek średnia i duża firma świadomie mogła zlekceważyć ten kanał dystrybucji.

Przedstawiony ostatnio przez Ministerstwo Gospodarki projekt Kodeksu Dobrych Praktyk Handlowych, zawierający cały szereg uregulowań dotyczących zasad współpracy z sieciami detalicznymi, nie jest zdaniem PFPŻ ZP i innych organizacji rozwiązaniem, które zapewni efektywną realizację postulatów dostawców. Zawiera bowiem dwie zasadnicze wady. Pierwsza to fakt, że jako samoregulacja wymaga dla swej skuteczności zaakceptowania jej zasad przez większość podmiotów zarówno ze strony dostawców jak i sieci, co patrząc na skalę problemu jest w Polsce praktycznie nie możliwe. Po drugie zawiera elementy dyskryminujące duże podmioty gospodarcze, co z kolei jest niezgodne z Konstytucją RP.

Pomimo zatem popierania w innych obszarach przez przemysł żywnościowy rozwiązań opartych na dobrowolnych Kodeksach, propozycja Ministerstwa spotkała się z negatywnym stanowiskiem wielu organizacji jako potencjalnie nieefektywna i zbyt głęboko ingerująca w wolność gospodarczą.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7690

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane