PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Producenci musza dostosować ofertę do zmieniającego się handlu

www.portalspozywczy.pl 24 stycznia 2014 18:20

W ostatnim roku producenci ponosili konsekwencje dużych zmian na rynku handlu w Polsce, szczególnie rozwoju dyskontów. Sieci te nie maja nadal ambitne plany ekspansji i w najbliższym czasie producenci będą musieli dostosować swoja ofertę do oczekiwań operatorów handlowych - ocenia Marek Moczulski, doradca gospodarczy.

Zdaniem Marka Moczulskiego, przedsiębiorstwa z sektora spożywczego nie odczuły silnie kryzysu, choć wiele zależało od branży. - Nie było istotnego wyhamowania konsumpcji czy jej spadku, jak to miało miejsce w wielu krajach Europy Środkowo - Wschodniej, gdzie w 2009 czy 2010 roku wystąpiły istotne spadki konsumpcji w wielu kategoriach. W Polsce nic takiego się nie zdarzyło. Mówimy raczej o sytuacji stabilizacji lub wyhamowania wzrostu - ocenia ekspert.

- Natomiast to, co było istotne dla producentów, to dosyć duże zmiany na rynku handlu. Okres kryzysu został wykorzystany przez sieci dyskontowe do dynamicznego rozwoju. Całkiem zmieniła się sytuacja jeśli chodzi o dystrybucję produktów spożywczych, o kanały dotarcia do konsumentów - dodaje.

Jak zauważa, od 2008 roku dyskonty bardzo się rozwinęły, co dla firm ma duże konsekwencje. - Spółki, które nie miały istotnego brandu albo nie mogły produkować na zlecenie sieci dyskontowych, mogły popaść w duże trudności finansowe. Tutaj wyjściem dla firm był eksport, którym firmy mogły nadrobić słabszą pozycję w sieciach dyskontowych - mówi Marek Moczulski.

Zwraca uwagę, że plany ekspansji dyskontów są ambitne. - Te sieci nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Wiele firm musi to wziąć pod uwagę, musi się przystosować do rodzajów promocji , oczekiwań. To może mieć wpływ na marże. Ponadto, konsoliduje się także tzw. handel tradycyjny, tutaj także zachodzi dużo zmian, mocno rozwija się franczyza. To powoduje, że handel jest coraz bardziej zorganizowany i trudno już nawet oddzielać handel tradycyjny od handlu nowoczesnego. Ten podział coraz bardziej zanika - mówi Marek Moczulski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8296

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane