Producenci napojów zwiększyli wydatki na reklamę

Autor: wirtualnemedia.pl 18 listopada 2015 09:52

W okresie od stycznia do września br. producenci napojów gazowanych wydali na reklamę w tradycyjnych mediach (bez internetu) blisko 234 mln zł (wg danych cennikowych netto, bez rabatów) – wynika z raportu Kantar Media przygotowanego dla Wirtualnemedia.pl. Było to 31,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2014 roku.

Ponad połowa tej kwoty – 171 mln zł - została ulokowana w telewizji (wzrost w skali roku o 20,2 proc.). Drugim pod względem obecności reklamowej tej branży kanałem komunikacji były kina, które na reklamach gazowanych napojów zarobiły w omawianym okresie 35,5 mln zł (wzrost o 63,4 proc.).

Firmy z tej kategorii rynku w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku w największym stopniu zwiększyły wydatki na reklamę  w magazynach – blisko pięciokrotnie. Nakłady na reklamę w czasopismach wzrosły bowiem o ok. 467 proc. - z 2,1 do 11,9 mln zł.
Wzrosły też wydatki w radiu -  o 86,1 proc., do 3,1 mln zł.

Producenci napojów gazowanych jedynie w gazetach ograniczyli swoją obecność reklamową - dzienniki zarobiły w tym roku na ich reklamach o 15,7 proc. mniej niż rok temu (105,7 tys. zł).

Największym reklamodawcą w tej branży była, podobnie jak przed rokiem, Coca-Cola Poland Services. Marketer ten przeznaczył na promocję w mediach 141,5 mln zł, czyli 63,3 proc. więcej niż rok temu.

Wydatki wicelidera, czyli koncernu Pepsi-Cola General Bottlers Polska wzrosły o 22,9 proc., do 72,2 mln zł.

Do czołówki największych reklamodawców w mediach trafiła w tym roku firma Orangina Schweppes Polska zajmując pod względem wydatków trzecie miejsce. Z kolei firmy Colian i Zbyszko w tym roku ograniczyły wydatki na klasyczną reklamę w mediach pozainternetowych. Colian, właściciel m.in. marki Hellena zredukował je o 6,2 proc., do 6,9 mln zł, a Zbyszko (producent m.in. Roko) – o 50 proc., do ok. 6 mln zł.

Więcej na wirtualnemedia.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4715

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane