Producent Coca-Coli faworyzuje Biedronkę?

Autor: PIH/wp.pl/portalspozywczy.pl 14 grudnia 2011 20:15

Polska Izba Handlu protestuje przeciwko praktykom Jeronimo Martins i producentów, którzy sprzedają produkty "tylko dla Biedronki". Po pierwszym wniosku do UOKiK szykują kolejne.

- W czerwcu i lipcu tego roku członkowie Polskiej Izby Handlu zwracali się kilkadziesiąt razy do producentów żywności o możliwość zakupu towarów w niestandardowych gramaturach dostępnych jedynie w sieci Biedronka - dotyczyło to m.in. napoju Coca-Cola w butelkach 1,75 l (poza Biedronką dostępne są tylko 0,5; 1,0; 1,5; 2 l) jednak zapytania te zostały przez producentów w zdecydowanej większości (92,9 proc. przypadków) odrzucone zazwyczaj z uzasadnieniem: "to produkt tylko dla Biedronki", a niekiedy wprost: "nie mamy takiej gramatury", mimo iż można było je wtedy kupić w Biedronce - mówi Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny PIH.

W sierpniu Polska Izba Handlu przekazała te materiały do UOKiK z wnioskiem o wszczęcie kontroli w sprawie ograniczania i naruszania konkurencji, jednak w październiku Urząd zdecydował o niepodejmowaniu kontroli.
Sprawa ma jednak ciąg dalszy. Jednaj z sieci spożywczych, członek PIH, wysłała do producenta zapytanie o możliwość zakupu napoju Coca-Cola w butelce o pojemności 1,75 l. Producent odpowiedział, że zamówienie tego produktu jest możliwe z 3 miesięcznym wyprzedzeniem i w minimalnej ilości 500 palet.

-Zaskakująca jednak dla zamawiającego była nie minimalna ilość, czy też czas oczekiwania na realizację zamówienia, co jest zrozumiałe i do zaakceptowania, ale hurtowa cena zakupu - 3,61 zł netto za butelkę. Jak łatwo można obliczyć, cena brutto po dodaniu 23 proc. podatku VAT wyniesie wtedy 4,44 zł za butelkę. Dla porównania w wyniku przeprowadzonego w dniu 6 października 2011 przez Polską Izbę Handlu testu, cena detaliczna tego właśnie napoju, w takim opakowaniu w sklepach sieci Biedronka we Wrocławiu i w Warszawie wyniosła 4,29 zł - mówi Maciej Ptaszyński.

Czytaj także:  Prezes PIH zapowiada nowe wnioski o wykorzystywanie pozycji dominującej przez Biedronkę

UOKiK odrzuca wniosek PIH o dokonanie kontroli sieci Biedronka 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,24

  • Śr

    2,43

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 10991

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 784717

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane