PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Producent kosmetyków marki własnej wejdzie na giełdę

Autor: PAP 22 marca 2012 21:02

Global Cosmed, firma produkująca kosmetyki i wyroby chemii gospodarczej złożyła w Komisji Nadzoru Finansowego prospekt emisyjny i planuje publiczną ofertę akcji w czerwcu. Z emisji spółka chce pozyskać kilkanaście milionów złotych, które przeznaczy na rozbudowę zaplecza produkcyjnego i magazynowego - poinformowała PAP prezes Ewa Wójcikowska. Spółka liczy, że jej wyniki finansowe będą nadal rosły w wysokim tempie w kolejnych latach.

Global Cosmed ma silną pozycję w segmencie private labels, czyli produktów sprzedawanych pod markami sieci handlowych i w strukturze sprzedaży Global Cosmed segment ten stanowi ok. 50 proc. sprzedaży. Do głównych odbiorców spółki należą krajowe i międzynarodowe sieci operujące na rynku polskim i niemieckim, w tym m.in. Biedronka, Lidl, Tesco, Aldi, Norma, Spar i Kaufland

"Termin emisji będzie zależał od tempa prac KNF i myślimy o czerwcu, a jeśli nie uda się w czerwcu to zastanowimy się nad nowym terminem, prawdopodobnie po wakacjach (...) Jeśli chodzi o emisję, to będzie to zdecydowanie mniejszościowy pakiet, ale nie mogę zdradzić nic więcej" - powiedziała w rozmowie z PAP Wójcikowska.
"Z emisji chcemy pozyskać kilkanaście milionów złotych i przeznaczyć je na rozbudowę zaplecza produkcyjnego i magazynowego firmy. Wszystkie środki na inwestycje będą pochodziły z IPO. Rozbudowa zaplecza na pewno nie zakończy się w tym roku. Planujemy, że nastąpi to do końca pierwszego kwartału 2014 roku" - dodała.

Spółka, która sprzedaje swoje produkty w kilkunastu krajach europejskich, a ok. 24 proc. jej sprzedaży pochodzi z eksportu, liczy że ten poziom w strukturze sprzedaży będzie rósł nadal w kolejnych latach.
"Intensywnie pracujemy nad rozwojem rynku polskiego, ale też niemieckiego, gdzie mamy bardzo duże przyrosty sprzedaży. Jesteśmy obecni w kilkunastu krajach Europy. Najbardziej intensywnie rozwija nam się sprzedaż na rynku niemieckim. W pierwszym półroczu 2011 roku sprzedaż eksportowa stanowiła ok. 24 proc. całości sprzedaży, w 2010 roku było to niecałe 20 proc., a rok wcześniej 14 proc. Jak widać jest tu silna tendencja zwyżkowa i zakładamy, że udział ten będzie nadal rosnąć" - powiedziała prezes.

W latach 2008-2010 zysk netto Global Cosmed zwiększył się ponad 3,5-krotnie do 4,8 mln zł z z 1,3 mln zł. Przychody spółki w 2010 roku wzrosły o 12 proc. r/r do 79,8 mln zł.
W pierwszej połowie 2011 r. Global Cosmed zwiększył przychody o 32 proc. r/r do 51,2 mln zł, a zysk netto wzrósł o 41 proc. do 3,1 mln zł. Prezes nie chciała jeszcze podać wyników za cały 2011 rok, ale powiedziała, że w kolejnych latach dynamika wzrostu wyników finansowych będzie nadal wysoka. "Jeśli chodzi o nasze wyniki to mamy takie założenia, że w kolejnych latach również będzie wysoka dynamika wzrostu" - powiedziała PAP Wójcikowska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,59

  • Śr

    2,70

  • Min

    2,18

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7631

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 706264

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane