PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Prof. Balcerowicz na Forum ZPP: Polska może stać się sezonową zieloną wyspą

Autor: wnp.pl 13 lutego 2012 13:49

Według prof. Leszka Balcerowicza Polsce grozi realne ryzyko stania się „sezonową zieloną wyspą". - Bez nacisku na rządzących w celu zmiany obecnego kierunku reform stan polskiej gospodarki będzie się pogarszał - ostrzegł były minister finansów w swoim wystąpieniu podczas Forum Zmieniamy Polski Przemysł, zorganizowane przez Grupę PTWP.

- Aby realnie ocenić perspektywy polskiej gospodarki nie możemy patrzeć na czynniki mówiące o tym, jak jest obecnie, ale na takie, które wskazują nam jak polska gospodarka będzie rozwijać się w najbliższych latach. A te nie działają niestety na naszą korzyść - mówił prof. Balcerowicz. Jego zdaniem zarówno czynniki zewnętrzne jak i wewnętrzne, które wskazują na ryzyko załamania gospodarczego idą w złym kierunku.
Były minister finansów przyznał, że w tej chwili trudno dostrzec realne ryzyko załamania polskiej gospodarki. Są jednak podstawy do tego, aby obawiać się o jej dalszy rozwój. - Po pierwsze Polska miała największy przyrost deficytu budżetowego w krajach naszego regionu. Gorszy od nas wskaźnik miały jedynie Grecja, Portugalia i Wielka Brytania - zauważył Balcerowicz.

Według niego na niekorzyść naszego kraju działają także czynniki wewnętrzne, takie jak struktura zatrudnienia, stopa oszczędzania czy innowacyjność gospodarki. - W przypadku zatrudnienia warto zwrócić uwagę na jego strukturę - najgorzej wygląda to w przypadku najstarszych i najmłodszych grup - zauważył. Polska nie może pochwalić się także wysoką stopą oszczędzania, a co za tym idzie także stopa inwestycji.

Brak inwestycji oznacza, jego zdaniem, także niewystarczający poziom nakładów na innowacyjność gospodarki. - W ostatnich kilkunastu latach poziom innowacyjności naszej gospodarki był bardzo wysoki, ale pytanie czy stan ten utrzyma się dalej - powiedział. W tym obszarze wiele zależy od szkolnictwa wyższego i jego współpracy z gospodarką.

Podsumowując, jego zdaniem, sytuacja Polski nie jest najlepsza. - Hasła o deregulacji wygłaszane dotychczas przez rząd niestety nie przekładają się na fakty i nie znajdują odbicia w pozycji Polski w rankingach międzynarodowych - stwierdził.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    7,69

  • Śr

    6,13

  • Min

    4,69

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7880

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane