Projekt ustawy dotyczącej liczby sklepów monopolowych trafił do konsultacji

www.portalsamorzadowy.pl 31 grudnia 2015 10:24

Projekt ustawy dotyczącej liczby sklepów monopolowych przygotował Związek Miast Polskich i poseł PiS Szymon Szynkowski vel Sęk. – Takie miasta jak Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Łódź, Sopot, to były miasta, które bardzo nalegały, żeby ten problem ustawowo rozwiązać w takiej formie, w jakiej my proponujemy, bo nie mogły sobie poradzić na bazie obowiązujących przepisów z tym kłopotem – mówi.

Jak dodaje, to samorządowcy apelowali o przyjęcie takich rozwiązań. – To jest pójście tropem ich sugestii. Wiele tych rozwiązań, zawartych w ustawie, są wprost przez nich zaproponowane, więc mamy tutaj wsparcie samorządów, choć problem nie wszystkich miast dotyczy. Mniejsze ośrodki miejskie nie dostrzegają tego kłopotu, dla nich jest to temat neutralny, natomiast duże miasta i kurorty turystyczne ten problem sygnalizują bardzo wyraźnie – twierdzi poseł.

Zaznacza, że najważniejszym zadaniem projektu jest danie samorządom narzędzia w zakresie możliwości regulowania sprzedaży alkoholu. – Problem nadmiernej liczby punktów dystrybucji alkoholu występuje w szczególności w centach dużych miast i kurortach. Był kłopotem, z którym samorządy nie mogły sobie poradzić, nie miały odpowiednich narzędzi. Chodzi o to, aby takie narzędzia im stworzyć, nie narzucając niczego, a jedynie dając możliwość wykorzystania – twierdzi.

Wśród tych narzędzi wymienia możliwość decydowania o limitach punktów sprzedaży alkoholu w poszczególnych częściach miasta, ustanawiania decyzją rady gminy godzin ograniczonej lub wykluczonej sprzedaży alkoholu, możliwość ograniczania sprzedaży alkoholu w poszczególne dni czy godziny.

Ustawa dawałaby samorządom narzędzie, ale to, czy z niego skorzystają, zależałoby od ich potrzeb. – Tą ustawą niczego nie ograniczamy, a jedynie chcemy samorządom umożliwić wprowadzania ewentualnych ograniczeń, jeśli uznają, że są potrzebne – informuje Szymon Szynkowski vel Sęk.

Poseł PiS twierdzi, że najwcześniej konsultacje w zakresie projektu mogłyby zakończyć się w lutym przyszłego roku. – Na pewno nie wcześniej niż w lutym możemy mówić o finiszu konsultacji. Projekt został dość gruntownie skonsultowany na forach samorządowych, m.in. w Związku Miast Polskich, natomiast posłowie dopiero się z nim zapoznają. On nie jest specjalnie długi czy rozbudowany, natomiast posłowie muszą mieć czas, żeby go poznać. Już pojawiają się głosy, niesłuszne zresztą, że to jest jakiegoś rodzaju zakaz, że są elementy prohibicyjne. To nieprawda. Przypominam, to są narzędzia, które damy samorządom, a to, jak one zdecydują się z nich skorzystać, jest w gestii władz lokalnych – twierdzi poseł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • krakusiak24 2016-01-06 10:28:36

    ja zrobie fotki osiedla dla potomnych jak na każdym kroku handlują wódą jak na każdym rogu stoją chlejopijce i w takie święta jak dzisiaj robią zebrania w oczekiwanie na otwarcie monopolowego o 9.00, ja ide do pracy a tymczasem stado chlejopijców o 5 rano rozpoczyna dzień od browada setuni lub innego trunku. Nie jestem za prohibicją ale są kraje gdzie sklepów jest kilkadziesiąt w milonowym mieście a nie tysiące jak u nas.

  • PK 2015-12-31 11:05:57

    w wolnym czasie zrobie sobie galerie zdjec centrum Warszawy - dla potomnych, niech widzą te punkty z alko, shopy itp.

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8799

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane