Projekt ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom obejmie ponad 900 tys. podmiotów

Autor: www.dlahandlu.pl 14 lipca 2016 10:42

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Jeśli ustawa wejdzie w życie, będzie dotyczyła 964,6 tys. podmiotów, a UOKiK będzie musiał zatrudnić dodatkowo minimum 57 nowych pracowników.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował projekt ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Ma ona wyeliminować z łańcuch dostaw surowców rolnych i żywności stosowania nieuczciwych praktyk handlowych.

Minister Sprawiedliwości stwierdził, że projekt jest zgodny z prawem Unii Europejskiej z zastrzeżeniem jednej uwagi, która została uwzględniona.

Wśród podmiotów na które oddziałuje ustawa wymieniono handlowców zajmujących się obrotem żywnością (ok. 100 tys. podmiotów), przetwórców (ok. 14,6 tys. podmiotów) oraz producentów rolnych (850 tys. gospodarstw).

Oszacowano również, że wprowadzenie ustawy  w życie spowoduje zwiększenie etatów w UOKiK na 57-119 osób.

Uwagi branżowe wniosło 9 organizacji m.in. PIH, POHiD i PFPŻ.

Przypomnijmy, według projektu ustawy organem właściwym w sprawach praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontraktową będzie Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Prezes Urzędu będzie mógł nałożyć na dostawcę albo nabywcę karę pieniężną w wysokości nie większej niż 3% obrotu osiągniętego w roku obrotowym poprzedzającym rok nałożenia kary, jeżeli dostawca albo nabywca, choćby nieumyślnie dopuścił się naruszenia zakazu określonego w art. 6. ustawy. Prezes Urzędu może również nałożyć na przedsiębiorcę, w drodze decyzji, karę pieniężną w wysokości stanowiącej równowartość do 50 000.000 euro.

Kliknij i przeczytaj projekt.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    8,31

  • Śr

    5,95

  • Min

    3,78

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9045

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane