Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie firmy Praktiker

Autor: dziennikzachodni.pl 31 maja 2017 12:59

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie firmy Praktiker

Prokuratura Okręgowa w Katowicach wszczęła śledztwo w sprawie firmy Praktiker. Postępowanie wszczęto po zapoznaniu się z zawiadomieniem złożonym przez posła na Sejm RP Michała Wójcika, który jest jednocześnie wiceministrem sprawiedliwości - czytamy w Dzienniku Zachodnim.

Jak podaje gazeta, w ramach śledztwa zbadane zostaną trzy wątki: naruszenie praw pracowniczych przez pracodawców przede wszystkim w związku z niewypłaceniem wynagrodzenia, niezgłoszenie upadłości w ustawowym terminie oraz niegospodarność od marca 2013 do maja 2017 roku.

Pracownicy Praktiker Polska pikietowali 22 maja przed siedzibą spółki w Dąbrowie Górniczej. Ostatnie wynagrodzenia otrzymali pod koniec marca. Nie dostali też wypowiedzeń, ani świadectw pracy, co pozwoliłoby im szukać nowego zatrudniania - podał portal tysol.pl.

Praktiker Polska zatrudnia ponad 500 osób. Pracownicy nie otrzymali wynagrodzeń za kwiecień. W lutym większość sklepów należących do sieci zajęli komornicy z powodu długów wobec spółki Metro Properties, od której Praktiker wynajmował powierzchnie handlową. Od tego czasu pracownicy tych placówek codziennie rano meldują się w pracy wyłącznie po to, aby podpisać listę obecności i wrócić do domów. Część pracowników pod nadzorem przełożonych pakuje towar przeznaczony do zwrotu.

9 maja Solidarność z Praktikera zaapelowała o interwencje w sprawie pracowników spółki do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 19 maja związkowcy otrzymali odpowiedź od minister Elżbiety Rafalskiej. Szefowa resortu pracy poinformowała, że zwróciła się z prośbą o szczególne zainteresowanie sytuacją w Praktikerze do ministra sprawiedliwości oraz głównego inspektora pracy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • zbyszko 2017-07-05 03:18:18

  Żeby tak ktoś się przejmował firmą Milmex z Sosnowca jak wy Praktikerem. Nie dostali pensji za 1 miesiąc i mają pretensje o brak wypowiedzenia umowy ;)

  Ludzie, my niiepełnosprawni od ponad 3 LAT pracujemy za darmo!

 • Mariusz 2017-06-02 11:31:32

  Byłem w takiej samej sytuacji, po upadłości firmy, nie dostałem pensji za 3 miesiące, ale uznałem, że nie mogę się na to godzić, więc szukałem pomocy i trafiłem na firmę, która mi pomogła - Stop Nieuczciwym Pracodawcom, polecam wszystkim, którzy są w takiej samej sytuacji jak ja !!!

 • Liberał 2017-05-31 17:54:02

  Obecne prawo pracy jest absurdalne, co pokazuje przykład Praktikera . Obecne Prawo Pracy należy zmienić tak żeby W RAZIE TAKIEJ SYTUACJI JAKA MA MIEJSCE W PRAKTIKERZE MÓGŁ SAM ZGŁOSIĆ ZERWANIE STOSUNKU O PRACE DO STOSOWNYCH INSTYTUCJI TYPU ZUS I URZĄD SKARBOWY A ŚWIADECTWO PRACY MÓGŁ ODEBRAĆ Z PAŃSTWOWEJ INSPEKCJI PRACY. Nie może być tak że pracownik nie może wypowiedzieć umowy o pracę bo pracodawca zniknął.

ZOBACZ WSZYSTKIE (4)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8609

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane