Prologis: W ciągu najbliższych 5 lat sektor e-commerce będzie potrzebował 15 mln mkw. powierzchni

Autor: dlahandlu.pl 12 października 2015 13:23

Z raportu „Europejski sektor e-commerce, e-fulfilment i nowe miejsca pracy" przygotowanego przez Prologis wynika, że w ciągu ostatnich trzech lat zapotrzebowanie branży e-commerce na nową powierzchnię przeznaczoną do obsługi procesu elektronicznej realizacji zamówień (e-fulfilment) wyniosło 5 mln mkw., czego efektem była rosnąca liczba miejsc pracy w kluczowych lokalizacjach logistycznych.

Polska, jako jeden z pięciu głównych rynków rozwoju e-commerce w Europie (obok Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Czech) zaspokaja popyt rzędu 13 proc. umów najmu bezpośredniego do celów e-fulfilment, co sprzyja tworzeniu nowych miejsc pracy. 

Z badania wynika, że każdy miliard euro nowej sprzedaży w sektorze e-commerce generuje zapotrzebowanie na 77 000 mkw. nieruchomości logistycznych. Zestawiając te dane z szacowanym dwukrotnym wzrostem sprzedaży internetowej w Unii Europejskiej, można przewidzieć następujące konsekwencje dla gospodarki europejskiej:

• Wzrost zatrudnienia: w ciągu najbliższych pięciu lat niezbędne będzie obsadzenie 200 000 nowych miejsc pracy w nowych obiektach e-commerce, co oznacza powstawanie 100 nowych miejsc pracy dziennie;

• Efekty mnożnikowe: sektor e-commerce będzie potrzebował dodatkowych 15 mln mkw. powierzchni logistycznej w ciągu następnych pięciu lat, gdyż zarówno obroty w sektorze e-commerce, jak i ilość przesyłek znacząco wzrosną;

• Lokalizacja: najbardziej popularne obiekty znajdują się na największych rynkach europejskiego sektora e-commerce, np. w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji, a także na rozwijających się rynkach, takich jak Polska, Czechy i Holandia.

„W ciągu ostatnich trzech lat umowy najmu w sektorze e-commerce stanowiły 15 procent całego popytu na rynku magazynowym. Oczekujemy, że liczba ta jeszcze wzrośnie, gdyż coraz więcej firm będzie inwestować w rozwój elektronicznej realizacji zamówień” – stwierdził Chris Caton, senior vice president, Prologis Research. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9264

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane