PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Promocje cenowe decydują o wyborze produktów FMCG

Autor: dlahandlu.pl 25 czerwca 2010 09:37

Promocje cenowe decydują o wyborze produktów FMCG

Dwie trzecie Polaków do zakupu konkretnych produktów FMCG przekonują promocje cenowe - wynika z badania ARC Rynek i Opinia. 15% badanych podjęło decyzję zakupową ze względu na zwiększoną gramaturę produktu. 14 proc. badanych do zakupu przekonują dodatkowe produkty tzw. gratisy dodawane do produktu. Dla co dwudziestego ankietowanego znaczenie ma atrakcyjna ekspozycja.

Ponad połowa respondentów (60%) realizujących duże zakupy dla domu potwierdziła planowanie zakupów w oparciu o wcześniej przygotowaną listę produktów. Z tej pomocy zdecydowanie częściej korzystają mężczyźni niż kobiety. Jak pokazują wyniki badania, pierwotna lista zakupowa stanowi jednak jedynie generalną wytyczną i w wielu przypadkach faktycznie zrealizowane zakupy wyraźnie różnią się od planowanych.

Wybór marki, którą konsument deklaruje na początku zakupów jest najbardziej prawdopodobny w kategoriach produktowych, w których marki szczególnie mocno budują silną lojalność konsumentów - zaliczyć do nich można na przykład piwo. Najłatwiej jest natomiast konsumentom zmienić wybór marki kiedy kupują tzw. produkty impulsowe, na przykład batony.

Wyniki badania „EuroShopper" potwierdzają, że wciąż największy wpływ na decyzje zakupowe Polaków w kanale Modern Trade w zakresie produktów FMCG (spożywcze i niespożywcze) mają promocje cenowe. To one przekonują do zakupu aż 64% ankietowanych.

Konsumenci oczekują uatrakcyjniania znanych im dotychczas form promocji. Hostessy informując klienta o nowych produktach bezpośrednio przy półce sklepowej, choć regularnie wykorzystywane przez marketerów, są wskazywane jako oczekiwana forma promocji tylko przez 7% badanych konsumentów. Kiedy ich praca uatrakcyjniona jest poprzez działania samplingowe lub prezentację produktu prowadzoną przy przykuwającym uwagę stoisku konsumenci oceniają ją znacznie wyżej. Atrakcyjne opakowanie (typowane tylko przez 4% ankietowanych) ma coraz mniejsze szanse na przekonanie do zakupu, o ile nie stoją za nim benefity racjonalne. Wyjątkiem są opakowania nowatorskie / prezentujące niespotykane dotąd rozwiązania kolorystyczne lub techniczne. Coraz większe znaczenie zyskuje kwestia zaufania do marki - systematycznie powiększa się grupa konsumentów, którzy właśnie na tej podstawie wybierają produkt na półce.

Okazuje się, że często wykorzystywane do promocji materiały POS są niewłaściwie dobierane do danej kategorii. Na przykład dla olejów jadalnych najefektywniejszym i bardzo popularnym działaniem promocji w zakresie POSM jest ekspozycja na końcówce regału (wskazana przez 28% badanych), całkowicie nieefektywna jest natomiast wciąż dość powszechnie spotykana wyspa promocyjna (wskazana zaledwie przez 1% badanych). 

Badanie „EuroShopper" zostało przeprowadzone przez Euro RSCG 4D przy współpracy z Instytutem Badawczym ARC Rynek i Opinia na przełomie 2009 i 2010 roku. Badanie objęło dwie wiodące sieci hipermarketach w Polsce. Podczas prac zastosowano kombinację metod ilościowych (wywiady entry/exit w sklepach oraz obserwacja nieuczestnicząca) oraz jakościowych (badanie Vision Tracking IDI). Respondenci wypełnili ponad 6000 deklaracji zakupu lub faktycznych zakupów artykułów z zakresu FMCG będących podstawą do analiz.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,99

  • Śr

    4,03

  • Min

    2,82

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7690

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane