Property Forum 2012: Polski rynek nieruchomości komercyjnych obronił się przed kryzysem

Property News 19 września 2012 13:36

Zdaniem uczestników konferencji Property Forum 2012, polski rynek nieruchomości komercyjnych najlepsze ma wciąż przed sobą, choć niewątpliwie kryzys gospodarczy mocno uderzył także w ten sektor gospodarki. To wnioski z pierwszego dnia największej imprezy dedykowanej sektorowi nieruchomości komercyjnych w Polsce. Wieczorem zostaną rozdane nagrody Prime Property Prize 2012.

- Polska jest wciąż na takim etapie rozwoju gospodarczego, że największy wzrost ciągle jeszcze przed nami - powiedział podczas Property Forum 2012 Mirosław Szydelski, członek zarządu AIG/Lincoln Polska. Według niego na naszym rynku wyraźnie widoczna jest pewna cykliczność, która skutkuje w pewnym momencie powstaniem nadpodaży w danym segmencie rynku nieruchomości.

 

Podobnego zdania był Mirosław Januszko, wiceprezes ds. inwestycji w Peakside Polonia Management, Polonia Property Funds. - W Polsce cały czas mamy bardzo dobre zwroty z inwestycji, więc jestem optymistą co do dalszego rozwoju polskiego rynku. Choć niewątpliwie jest dziś ciężej niż kilka lat temu, to ekonomia na polskim rynku jest obecnie lepsza niż w Europie Zachodniej - stwierdził podczas sesji inauguracyjnej Property Forum 2012.

 

Krzysztof Kaczmarek, partner zarządzający w TPA Horwath zgadzając się z przedmówcą, podkreślił niegasnący popyt na nieruchomości komercyjne w Polsce. - Najlepszym dowodem na to jest fakt, że obsługujemy w Polsce na chwile obecną projekty o łącznej wartości około miliarda euro - poinformował. Dodał, że wciąż obserwuje bardzo duże zainteresowanie inwestorów naszym rynkiem. Jego zdaniem, polski rynek nieruchomości komercyjnych jest wciąż wysoce atrakcyjnym regionem.

 

Mieczysław Godzisz, prezes Hines Polska zauważył, że pomimo, iż w 2006 roku podaż nieruchomości komercyjnych w Polsce była dwukrotnie mniejsza niż dziś, to wartość zawieranych transakcji była przeszło dwa razy wyższa. - Najwyższa pora zmienić zasady, które uniemożliwiają polskim funduszom aktywne działanie na rynku nieruchomości komercyjnych - zaapelował. - Wszystkie dobre nieruchomości w Warszawie i innych dużych miastach są w rękach zagranicznych funduszy. To poważny problem dla polskiego rynku.

 

- Wynika to z ograniczeń prawnych nałożonych jakiś czas temu na polskie fundusze. Nie mogąc inwestować w nieruchomości uciekały się one do kupowania na giełdzie akcji spółek deweloperskich, co w kryzysie okazało się brzemienne w skutkach. W tym samym czasie choćby niemieckie fundusze, które zainwestowały w Polsce radziły sobie znacząco lepiej - podkreślał Mieczysław Godzisz.

  • kalima 2013-01-09 12:46:25

    I dalej się broni. Standard hal, które pojawiają się w ofertach jest coraz wyższy - jartom.pl/szczegoly-new.asp?ID=119119915&obiekt=oMagazyny I podejrzewam, że w kolejnym roku tylko takie nieruchomości będą się sprzedawać. Czyli dalej mamy okres korzystania z okazji?

  • kleks 2012-10-04 11:48:58

    Tak jak pisze kolega - w nieruchomościach komercyjnych wszystko wciąż wygląda naprawdę doskonale i nie ma się o co czepiać. jartom faktycznie teraz wycenił hale na takim poziomie, że inwestorzy pewnie się znajdą, a tym samym rok zakończymy jeszcze lepszym wynikiem, na tle Europy.

  • yrek 2012-09-20 11:32:35

    Przynajmniej nieruchomości komercyjne wyszły na tym na plus. Brawa dla nich - widziałem, że Jartom zawierał w tym roku mnóstwo transakcji. Widziałem również, że w ich bazach stoją hale w mocno obniżonej wycenie, więc realne, że rok zakończy się kolejnymi transakcjami.

ZOBACZ WSZYSTKIE (3)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9324

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane