PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Property Forum 2014: Polski rynek nieruchomości komercyjnych nabiera na znaczeniu

Property News 22 września 2014 20:14

Polski rynek nieruchomości komercyjnych z roku na rok nabiera na znaczeniu. Rośnie zainteresowanie międzynarodowych inwestorów, a kolejne firmy, idąc za przykładem Amazona i Castoramy, zamierzają otwierać tu swoje oddziały. O tym, co możemy zrobić, by jeszcze bardziej usprawnić funkcjonowanie rynku komercyjnego debatowano podczas panelu inauguracyjnego konferencji Property Forum 2014.

- To doskonały okres dla rynku nieruchomości komercyjnych. Tylko w ciągu pierwszych sześciu miesięcy zanotowaliśmy kilka spektakularnych transakcji inwestycyjnych. Co więcej nic nie wskazuje na to, by ten trend mógł ulec zmianie - powiedział na początku sesji inauguracyjnej Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, wydawca portalu Propertynews.pl i organizator Property Forum.

Jednym z najważniejszych segmentów polskiego rynku nieruchomości są biura. - Naszą przewagę jest bardzo duża płynność rynku. Inwestorzy bez wahania wchodzą w duże projekty np. w Warszawie. Co istotne, rośnie atrakcyjność miast regionalnych, takich jak Kraków czy Wrocław - stwierdził Franz Jurkowitsch, prezes zarządu w Warimpex Finanz-und Beteiligungs AB.

Dziś to właśnie sektor biurowy odpowiada za największy odsetek transakcji na rynku inwestycyjnym. Jednocześnie bardzo dobre perspektywy rozwoju mają przed sobą miasta regionalne. Niestety w Warszawie coraz bardziej realne staje się zagrożenie wzrostu poziomu pustostanów - nawet do 20 proc.- W Warszawie błyskawicznie rośnie wskaźnik powierzchni niewynajętej. Co gorsze, będzie on dalej rósł. Z takim procesem poradzą sobie tylko najwięksi deweloperzy. Jednocześnie daje to olbrzymie pole do popisu dla firm działających w miastach regionalnych - powiedział podczas panelu inauguracyjnego Property Forum 2014 Rafał Kwiatkowski, prokurent i członek zarządu w firmie Echo Investment.

Bardzo perspektywicznie regionalne rynki biurowe traktuje Skanska Property Development. - Naszym klientom w takich miastach, jak Katowice, Łódź czy Wrocław staramy się zaprezentować jak najlepszą ofertę. Przyciągamy sektor BPO oraz inwestorów instytucjonalnych, m.in. dzięki certyfikacji naszych projektów - stwierdziła prezes Skanska Property Development, Katarzyna Zawodna.

Przeczytaj także:

Zdaniem prelegentów sporo dziać się będzie również na rynku magazynowym. Według Przemysława Krycha, prezesa Griffin Real Estate, dziś jest to branża niezwykle mocno przeinwestowana. - To co się obecnie dzieje, nie ma niestety mocnych podstaw w stabilnej gospodarce. Mam nadzieję, że branża zdaje sobie z tego sprawę - powiedział.

  • drager 2016-04-27 11:19:48

    Czysta teoria to wszystko. Magazyny, biurowce, grunty - wszystko jest dostępne. Jedynym problemem jest raczej brak odpowiedniego kapitału. Czytałem w raporcie JARTOM że do przejęć ma dochodzić nawet pomiędzy największymi developerami. Ale kto im broni? Skoro są warunki, widać potencjał?

  • marwik 2015-05-13 11:27:53

    Potencjał jest, możliwości różne, ale też wiele zależy od posiadanego kapitału. Hala magazynowa wymaga doświadczenia - tutaj jednak wykorzystanie powierzchni wymaga czasu.

  • kanaj 2015-03-02 11:53:09

    W zasadzie wszystko zależy od kasy - okazje są, ale rynek potrzebuje środków. JARTOM pozwala teraz na prawdę fajnie zainwestować, ale to zdecydowanie inwestycja długoterminowa...

ZOBACZ WSZYSTKIE (8)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7763

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane