PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Property Forum 2014: Polski rynek nieruchomości komercyjnych nabiera na znaczeniu

Property News 22 września 2014 20:14

Polski rynek nieruchomości komercyjnych z roku na rok nabiera na znaczeniu. Rośnie zainteresowanie międzynarodowych inwestorów, a kolejne firmy, idąc za przykładem Amazona i Castoramy, zamierzają otwierać tu swoje oddziały. O tym, co możemy zrobić, by jeszcze bardziej usprawnić funkcjonowanie rynku komercyjnego debatowano podczas panelu inauguracyjnego konferencji Property Forum 2014.

- To doskonały okres dla rynku nieruchomości komercyjnych. Tylko w ciągu pierwszych sześciu miesięcy zanotowaliśmy kilka spektakularnych transakcji inwestycyjnych. Co więcej nic nie wskazuje na to, by ten trend mógł ulec zmianie - powiedział na początku sesji inauguracyjnej Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, wydawca portalu Propertynews.pl i organizator Property Forum.

Jednym z najważniejszych segmentów polskiego rynku nieruchomości są biura. - Naszą przewagę jest bardzo duża płynność rynku. Inwestorzy bez wahania wchodzą w duże projekty np. w Warszawie. Co istotne, rośnie atrakcyjność miast regionalnych, takich jak Kraków czy Wrocław - stwierdził Franz Jurkowitsch, prezes zarządu w Warimpex Finanz-und Beteiligungs AB.

Dziś to właśnie sektor biurowy odpowiada za największy odsetek transakcji na rynku inwestycyjnym. Jednocześnie bardzo dobre perspektywy rozwoju mają przed sobą miasta regionalne. Niestety w Warszawie coraz bardziej realne staje się zagrożenie wzrostu poziomu pustostanów - nawet do 20 proc.- W Warszawie błyskawicznie rośnie wskaźnik powierzchni niewynajętej. Co gorsze, będzie on dalej rósł. Z takim procesem poradzą sobie tylko najwięksi deweloperzy. Jednocześnie daje to olbrzymie pole do popisu dla firm działających w miastach regionalnych - powiedział podczas panelu inauguracyjnego Property Forum 2014 Rafał Kwiatkowski, prokurent i członek zarządu w firmie Echo Investment.

Bardzo perspektywicznie regionalne rynki biurowe traktuje Skanska Property Development. - Naszym klientom w takich miastach, jak Katowice, Łódź czy Wrocław staramy się zaprezentować jak najlepszą ofertę. Przyciągamy sektor BPO oraz inwestorów instytucjonalnych, m.in. dzięki certyfikacji naszych projektów - stwierdziła prezes Skanska Property Development, Katarzyna Zawodna.

Przeczytaj także:

Zdaniem prelegentów sporo dziać się będzie również na rynku magazynowym. Według Przemysława Krycha, prezesa Griffin Real Estate, dziś jest to branża niezwykle mocno przeinwestowana. - To co się obecnie dzieje, nie ma niestety mocnych podstaw w stabilnej gospodarce. Mam nadzieję, że branża zdaje sobie z tego sprawę - powiedział.

 • drager 2016-04-27 11:19:48

  Czysta teoria to wszystko. Magazyny, biurowce, grunty - wszystko jest dostępne. Jedynym problemem jest raczej brak odpowiedniego kapitału. Czytałem w raporcie JARTOM że do przejęć ma dochodzić nawet pomiędzy największymi developerami. Ale kto im broni? Skoro są warunki, widać potencjał?

 • marwik 2015-05-13 11:27:53

  Potencjał jest, możliwości różne, ale też wiele zależy od posiadanego kapitału. Hala magazynowa wymaga doświadczenia - tutaj jednak wykorzystanie powierzchni wymaga czasu.

 • kanaj 2015-03-02 11:53:09

  W zasadzie wszystko zależy od kasy - okazje są, ale rynek potrzebuje środków. JARTOM pozwala teraz na prawdę fajnie zainwestować, ale to zdecydowanie inwestycja długoterminowa...

ZOBACZ WSZYSTKIE (8)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  1,70

 • Śr

  1,25

 • Min

  0,88

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7692

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane