Property Forum Katowice: Przyszłość to repozycjonowanie istniejących galerii

Property News 5 grudnia 2013 11:33

Średni poziom komercjalizacji istniejących galerii handlowych w regionie katowickim wynosi ok. 95 proc. Dodatkowe metry kwadratowe do wynajęcia wprowadziła, otwarta 18. września br., Galeria Katowicka. Rośnie więc konkurencja pomiędzy obiektami, klienci stają się coraz bardziej wymagający, a proces pozyskiwania najemców wydłuża się. Jak przewidują eksperci zgromadzeni na konferencji Property Forum Katowice, kolejne lata będą podobne, ale rynek ten nie jest zamknięty na nowe inwestycje.

Zdaniem Marka Noetzla, partnera w agencji Cushman & Wakefield Polska, sukces kolejnych inwestycji zależeć będzie od dobrego zdefiniowania produktu i jego profilowania. - To czy galeria odnosi sukces determinują najemcy i nie chodzi tu tylko o nowe marki. Cała sztuka polega na tym, aby ich skład był optymalny - podkreśla Marek Noetzel.

Jak dodaje, istotne znaczenie będzie mieć też repozycjonowanie galerii, które są na rynku 5, 10 czy 20 lat. Jego zdaniem, przyszłość należy nie tyle do nowych inwestycji, ile do repozycjonowania istniejących.

Tymczasem w stolicy Śląska już rośnie nowa konkurencja - w centrum miasta buduje się centrum handlowe Supersam. - Należy maksymalnie wykorzystać potencjał śródmiejskich galerii położonych w sąsiedztwie dworców. Przepływ ludzi jest wprawdzie ogromny, ale sztuką jest zamienienie gościa w klienta - wyjaśnia Marek Noetzel.

Zdaniem Edyty Bobek z Griffin Real Estate, która jest inwestorem domu handlowego Supersam, firma nie boi się konkurencji, bo projekt ma swoje atuty. - Dwa lata, które dzielą nas od otwarcia galerii, pozwolą wykreować centrum Katowic jako miejsce robienia zakupów. Nie zamierzamy konkurować z Galeria Katowicką, chcemy stworzyć dla niej ofertę uzupełniającą - przekonuje.Zdaniem uczestników dyskusji dwa tak duże centra handlowe co prawda zamykają na pewien czas drogę do budowy kolejnych galerii handlowych w Katowicach, ale opracowywany właśnie plan zagospodarowania przestrzennego wskazuje jeszcze jedną atrakcyjną lokalizację dla tego typu przedsięwzięcia - na południu miasta, w okolicy ul. Kolejowej. Działki, na których mogą powstać galerie handlowe, należą do spółki Echo Investment i GC Investment. W opinii Michała Goliego, prezesa GCI, realizacja inwestycji może ruszyć w ciągu najbliższych dwóch lat.

Dyskonty alternatywą dla galerii handlowych?

Na śląskim rynku coraz wyraźniej swoją pozycję zaznaczają centra osiedlowe i dyskonty. Lokalni klienci wybierają je na miejsce codziennych zakupów. - Ten rynek świetnie funkcjonuje nawet w miejscowościach poniżej 10 tys. mieszkańców - uważa Krzysztof Gaweł, prezes zarządu, GREM Gemini Real Estate Management. - To prawdziwa konkurencja dla galerii czy delikatesów, bo można tam kupić także markowe towary. Takie obiekty buduje się wszędzie tam, gdzie są wolne lokalizacje - dodaje.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9386

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane