PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Property Forum Kraków: Strefowanie handlu ogranicza rozwój miasta

Property News 25 listopada 2013 12:46

W statystykach krakowski rynek centrów handlowych, na tle innych polskich miast, wypada bardzo pozytywnie - podaż zlokalizowana w centrach, parkach i outlecie wynosi tu nieco ponad 500 tys. mkw., a nasycenie powierzchnią nie jest jeszcze tak wysokie jak choćby w Poznaniu czy we Wrocławiu. Do tego stopień niewynajętej powierzchni w mieście to zaledwie ok. 3 proc.

Pod względem nasycenia powierzchnią handlową Kraków zajmuje 6. miejsce wśród ośmiu głównych aglomeracji. Wśród największych istniejących obiektów handlowych w stolicy Małopolski są: Bonarka City Center (93 tys. mkw.), Galeria Krakowska (60 tys. mkw.), Galeria Kazimierz (38 tys. mkw.) czy Park Handlowy Zakopianka (58 tys. mkw.). - Kraków i Warszawa to obecnie dwa najbardziej obiecujące rynki pod kątem realizacji projektów handlowych w Polsce - mówi Krzysztof Giemza, dyrektor działu centrów handlowych, Echo Investment SA.

Andrzej Jarosz, dyrektor komunikacji i marketingu, Mayland RE, zwraca uwagę, że statystyki nie zawsze odzwierciedlają rynkową rzeczywistość, ale w mieście zdecydowanie jest miejsce na kolejne centra handlowe.

Aleksander Walczak, prezes zarządu Dekada Realty, jest przekonany, że w Krakowie z powodzeniem mogą powstawać nowe inwestycje, szczególnie mniejsze projekty - typu convenience. - Możliwości realizacji takich przedsięwzięć nie wyczerpią się jeszcze przez dłuższy czas - zapewnia.

Jednym z planowanych projektów handlowych w Krakowie jest Serenada spółki Mayland. Firma dysponuje pozwoleniem na budowę tego obiektu od ponad roku, ale prace budowlane jeszcze nie ruszyły. Firma znalazła już jednak fundusz zainteresowany współfinansowaniem przedsięwzięcia. - Kończymy rozmowy ze współinwestorem. Zakładamy, że zakończą się wczesną wiosną 2014 roku. Chcemy, by nasz projekt stanowił uzupełnienie istniejącej już w tej lokalizacji propozycji handlowej. Dlatego zaplanowaliśmy dużą ofertę modową i restauracyjną. Krakowska Olsza, w której powstanie Serenada, to obecnie jedna z najważniejszych destynacji handlowych w mieście - przekonuje Jarosz.

Obiekt ma zostać zrealizowany w sąsiedztwie istniejącego CH Krokus, którego właściciel ogłosił ostatnio plan powiększenia obiektu. Czy inwestorów czeka zatem wyścig o najemców? - Dziś komercjalizacja jest z pewnością trudniejsza niż kilka lat temu, ale z drugiej strony wielu najemców powiększa obecnie swoje sklepy. Gdy komercjalizowaliśmy gdyńską Rivierę, ciężko było nam zmieścić wszystkich dużych najemców, którzy chcieli wejść do projektu. Niewykluczone, że tu będzie podobnie - przewiduje Jarosz.

Aktualnie centrum Serenada jest wynajęte w ok. 40 proc. - Wiosną, wraz z rozpoczęciem budowy, chcemy przekroczyć 50 proc. komercjalizacji, co jest dla nas satysfakcjonującym wynikiem - dodaje. Serenada będzie dysponowała powierzchnią 42 tys. mkw.


 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  9,32

 • Śr

  6,78

 • Min

  4,62

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8408

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane