Property Forum Wrocław: Stolica Dolnego Śląska jest dobrze postrzegana przez inwestorów

Property News 29 listopada 2012 11:31

Uczestnicy sesji inauguracyjnej Property Forum Wrocław dyskutowali m.in. o wyzwaniach i perspektywach dla branży nieruchomości komercyjnych na Dolnym Śląsku, źródłach atrakcyjności inwestycyjnej regionu czy przewadze konkurencyjnej województwa dla realizacji obiektów komercyjnych na tle najważniejszych lokalizacji naszego kraju.

Wrocław jest rozpoznawalny w Europie i bardzo dobrze postrzegany przez inwestorów, deweloperów, fundusze inwestycyjne i firmy działające w sektorze PBO. Zdaniem Moniki Rajskiej-Wolińskiej z Colliers International są to główne czynniki, które powodują, że wrocławski rynek powierzchni komercyjnych cieszy się dużym sukcesem, szczególnie w segmencie biurowym.

Jest kryzys, a inwestorzy "pukają" do Wrocławia, bo panuje tu klimat sprzyjający rozwojowi usług i innowacji. To zaufanie przedsiębiorców to klucz do realizacji nowych inwestycji we Wrocławiu - wyjaśnia wiceprezydent miasta, Adam Grehl.

Peter Obernhuber, członek zarządu UBM Polska, podkreśla, że Wrocław to jedno z niewielu miast w Polsce, w którym spółka znajduje pełne poparcie swoich działań u władz miasta. - To tu najlepiej przygotowuje się nam i realizuje inwestycje - zaznacza.

Na znaczenie otwartego podejścia samorządu do inwestorów zwraca też uwagę Edward Laufer, prezes zarządu Vantage Development. - Od kilku lat Wrocław, jako centrum biznesowo-usługowe, rozwija się w dobrym tempie. Duża w tym zasługa władz Wrocławia, izb gospodarczych i agencji powołanych do ściągania inwestorów - uważa.

Największy na rynku nieruchomości komercyjnych we Wrocławiu i okolicach jest sektor magazynowo-logistyczny. Obecna podaż na poziomie 713 tys. mkw. daje mu piąte miejsce w kraju. W budowie jest 60 tys. mkw., ale plany deweloperów obejmują realizację blisko mln mkw. - Widzimy duży potencjał do rozwoju tego segmentu. W regionie działa wiele firm produkcyjnych z branży AGD. Rozwinięty jest także rynek handlowy, który wpływa na rozwój infrastruktury magazynowej - uważa Monika Rajska-Wolińska z Colliers International.

Rynek centrów handlowych w regionie to 560 tys. mkw., zajmując czwartą pozycję w kraju. Lokalizacja ta jest charakterystyczna ze względu na najwyższy wskaźnik nasycenia w kraju, który wynosi 750 mkw./tysiąc mieszkańców. Planowane rozbudowy trzech centrów zwiększą ten poziom do 900 mkw./tysiąc mieszkańców. - Rozbudowa dwóch dużych galerii spowoduje, że rynek na pewien czas zostanie nasycony. Deweloperzy o tym wiedzą i podchodzą do inwestycji bardzo ostrożnie. Ale z drugiej strony mają już wykupione działki pod kolejne projekty - zaznacza Monika Rajska-Wolińska.

Więcej na:

www.propertynews.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,70

  • Śr

    1,22

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9701

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 772811

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane