Przeciętna polska rodzina wyda na święta od 500 do 1000 zł

Autor: pr, www.dlahandlu.pl 14 grudnia 2012 09:38

Polacy, nie przejmując się kryzysem, chętnie kupują świąteczne prezenty i planują wydać w tym roku nawet 1000 zł na święta, w tym na podarunki i przygotowania – tak wynika z najnowszego raportu Ceneo.pl.

Serwis Ceneo.pl przeprowadził badanie wśród swoich użytkowników, w którym sprawdzono ich preferencje zakupowe związane ze świątecznymi zakupami.

Nadal, podobnie zresztą jak w badaniu z zeszłego roku, Polacy nie mają w zwyczaju kupować prezentów świątecznych z dużym wyprzedzeniem czasowym. Gorączka przedświątecznych zakupów przypada na miesiąc grudzień. Jednym z powodów, dla których Polacy decydują się na nieco późniejsze robienie świątecznych zakupów, są posezonowe wyprzedaże wprowadzane przez sklepy jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Jak wynika z raportu Ceneo.pl, najwięcej osób kupuje prezenty pod choinkę na tydzień/dwa przed Świętami - taką odpowiedź wybrało prawie 54% pytanych. Spora część ankietowanych kupuje prezenty wcześniej, jeszcze w listopadzie (28%), ale z drugiej strony prawie 12% badanych zostawi zakupy na ostatnią chwilę.

Według badań, przeprowadzonych przez Ceneo.pl, przeciętna polska rodzina, planuje w 2012 roku wydać na nadchodzące święta łącznie od 500 do 1000 zł (32% badanych), w tym na dekoracje świąteczne, czy przygotowanie wigilijnej kolacji. Są wśród nas i tacy, którzy dość rozrzutnie podchodzą do Świąt i w planach mają wydać nawet 2000 zł (9%). Prawie co czwarty z nas chce jednak wydać na Święta mniej niż 500 zł (23%).
Sporą część wydatków świątecznych pochłoną prezenty - jedna czwarta Polaków planuje przeznaczyć na ten cel powyżej 350 zł (25%). Ankietowani zadeklarowali również, że jest to kwota porównywalna z tą, jaką wydali na Boże Narodzenie w 2011 roku (34% badanych). Na pytanie o łączną kwotę, jaką Polacy planują wydać na Święta, aż 22% pytanych wskazało, że planuje wydać mniej, niż w zeszłym roku. Wskazuje to, że Polacy pomimo, że chętnie kupują i obdarowują prezentami innych, podchodzą do tych wydatków z umiarem, rozważnie planując wydatki i szukając interesujących ofert. Z udzielonych odpowiedzi można wnioskować, że nie tak łatwo poddajemy się szaleństwu świątecznych zakupów. 

- Niektórzy wydatki świąteczne będą chcieli pokryć kredytem gotówkowym. Jak wynika z zestawienia przygotowanego przez portal Bankier.pl, pożyczając z banku kwotę 1000 zł i chcąc spłacić ją jeszcze przed wakacjami, po 6 miesiącach trzeba będzie dopłacić do niej nawet 160 zł. - Warto pamiętać, by dług wobec banku uregulować w czasie nie dłuższym niż 12 miesięcy - za rok też będą Święta i potrzeba zaciągnięcia kredytu na bożonarodzeniowe wydatki może się powtórzyć - mówi Zuzanna Brud, ekspert Bankier.pl.

 • Jurek 2012-12-19 12:44:58

  na prezent dla syna-250zl, dla żony 300, dla rodziców 150 x2 (bo i tesciowie), jedzenie, ozdoby, choinka-500zl... a i tak na pewno trafi się jeszcze jakiś niespodziewany wydatek, jak co roku... przynajmniej tyle, że wiem że syn sie ucieszy z prezentu, bo jakpisalismy list do Mikołaja (przez stronke listdomikolaja.pl zeby od razu wygenerowalo mi kopie) to zlozyl bardzo kokretne zapotzrebowanie na klocki i batmana, ktore mam zamiar spelnic. Zona tez bardzo dobitnie zasugerowala co chce, ale to tez dobrze, bo wymyslanie mam z głowy - lzej wydawac jak sie wie, że będą się z prezentów cieszyć

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  5,49

 • Śr

  2,55

 • Min

  0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane