Przedsiębiorcy fałszują etykiety wyrobów włókienniczych

Autor: IH, www.dlahandlu.pl 14 lipca 2014 10:43

Gorzowska Inspekcja Handlowa skontrolowała detalistów sprzedających wyroby włókiennicze. Ponad połowa towarów nie spełnia wymagań jakościowych w zakresie deklarowania składu surowcowego niezgodnego ze stanem faktycznym.

Inspekcja Handlowa w Gorzowie Wielkopolskiem skontrolowała  placówki detaliczne prowadzące sprzedaż wybranych wyrobów włókienniczych oraz producenta i hurtownię wyrobów pończoszniczych. Celem kontroli była ocena prawidłowości oznakowania oraz jakości różnego typu wyrobów włókienniczych, legalność oraz rzetelność działania kontrolowanych przedsiębiorców.

Przeprowadzone badania laboratoryjne wykazały że 52,9 proc. badanych wyrobów nie spełnia wymagań jakościowych w zakresie deklarowania składu surowcowego niezgodnego ze stanem faktycznym.

W obrocie handlowym znajdowały się również wyroby włókiennicze nieprawidłowo oznakowane. Zakwestionowano aż 40,6 proc. badanych towarów w kontrolowanych placówkach (bez badań laboratoryjnych). Główna przyczyna to niezgodne z zarządzeniem nazewnictwo włókien tekstylnych stanowiących skład surowcowy, przede wszystkim używanie nazw włókien tekstylnych w języku obcym i nazw handlowych włókien niezgodnych z obowiązującym rozporządzeniem.

Zdaniem Inspekcji zasadne byłyby kolejne kontrole w tym zakresie, które powinny wyegzekwować od przedsiębiorców kierowanie do obrotu wyrobów włókienniczych prawidłowo oznakowanych i właściwej jakości.
Ujawnione nieprawidłowości w zakresie uwidaczniania cen dowodzą, szczególnie w placówkach sieciowych (głównie brak wywieszek), że przepisy rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie szczegółowych zasad uwidaczniania cen, ograniczają się do oznaczania towarów cenami bezpośrednio na poszczególnych egzemplarzach lub na ich pojedynczych opakowaniach.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,99

  • Śr

    2,96

  • Min

    2,25

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8682

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane