Przedstawiciele sieci drogerii: Podatek może przyczynić się do upadłości firm z branży kosmetycznej

Autor: dlahandlu.pl 10 lutego 2016 12:51

W liście skierowanym do premier Beaty Szydło przedstawiciele sieci drogerii zwracają uwagę, że proponowany podatek od handlu detalicznego może przyczynić się do upadłości firm z branży kosmetycznej. Pod listem podpisali się przedstawiciele czterech sieci: Drogerie Sekret Urody, Drogerie Polskie, Drogerie Jasmin i Drogerie Jawa.

- Jako przedstawiciele podmiotów wyłącznie z polskim kapitałem działających w branży kosmetycznej wyrażamy zaskoczenie wynikającym z zapisów projektu ustawy planem objęcia podatkiem najmniejszych firm o rodzinnym charakterze. Rozwiązanie takie jest skutkiem przyjęcia niezrozumiałego wobec deklarowanych celów ustawy, jakim jest ochrona polskiego handlu, założenia, że podatkiem zostaną objęte sieci franczyzowe zrzeszające niezależnych przedsiębiorców - podkreślili autorzy listu. 

Zdaniem przedstawicieli drogerii dla samej branży kosmetycznej oznacza to objęcie podatkiem sieci, które skupiają małe rodzinne podmioty, o często polskim kapitale, które "starając się przetrwać na wysoce konkurencyjnym rynku skupiły się pod jednym szyldem, aby mieć szanse konkurować z międzynarodowymi korporacjami".

Autorzy zwracają uwagę, że ich sieci franczyzowe tworzone są przez niepowiązane kapitałowo lokalne podmioty, które płacą podatki w Polsce oraz nie stosują optymalizacji podatkowej. Tym samym obciążenie franczyzobiorców dotykowym podatkiem obliczanym od wysokości obrotów całej sieci franczyzowej, a nie każdego podmiotu oddzielnie, zmusi je do rezygnacji z udziału w systemie franczyzowym. W konsekwencji doprowadzi to do pozbawienia możliwości konkurowania, a finalnie w wielu przypadkach także do upadłości.

- Likwidacją zagrożonych jest blisko 1000 podmiotów, co w konsekwencji może spowodować utratę miejsc pracy i źródła stałego dochodu ok. 3000 rodzin tylko w podmiotach działających w ramach czterech sieci franczyzowych - zauważono w liście.

Przedstawiciele branży kosmetycznej podnoszą, iż skutkiem przyjęcia przepisów w proponowanej formie będzie obciążenie podatkiem tej samej wysokości zarówno małych przedsiębiorców, którzy prowadzą sklep rodzinny i przystąpili do sieci franczyzowej, aby zachować szansę na konfrontację z dużymi podmiotami, jak również sieci dyskontów dysponujących setkami placówek handlowych w całym kraju.

- Wprowadzenie podatku w formie proponowanej w projekcie doprowadzi do zniszczenia efektów wielu lat ciężkiej pracy polskich przedsiębiorców i wyeliminuje z rynku znaczną część małych firm działających w branży. Pozbawione możliwości skupienia się w sieciach franczyzowych będą pozbawione jakichkolwiek szans w starciu z dużymi podmiotami. Skutki ustawy będą więc odwrotne od zamierzonych - napisali przedstawiciele franczyzowych sieci drogerii w liście skierowanym do premier Beaty Szydło.  

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,69

  • Śr

    0,84

  • Min

    0,64

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9476

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane