Przewodniczący "S" wzywa posłów do poprawienia ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele

Autor: PAP 27 października 2017 19:05

Oczekuje, że posłowie PiS i Kukiz ’15, którzy należą także do NSZZ"S" podczas drugiego czytania projektu o ograniczeniu handlu w niedziele, zgłoszą poprawki dot. wszystkich niedziel wolnych - powiedział w piątek szef "S" Piotr Duda. To już nie jest projekt obywatelski, to projekt PiS - oświadczył.

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przyjęła w czwartek projekt ustawy ograniczającej handel w niedziele wraz z poprawkami naniesionymi podczas prac podkomisji ds. rynku pracy. Po poprawkach projekt zakłada, że handel ma być dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Podkomisja poszerzyła także katalog placówek, które byłyby wyłączone z zakazu handlu w niedziele. Projekt obywatelski przewidywał wszystkie wolne od handlu niedziele.

"To, co się stało w czwartek wieczorem na sejmowej komisji rodziny, pracy i polityki społecznej jest dla nas nie do przyjęcia. Od wczoraj projekt obywatelski stał się projektem Prawa i Sprawiedliwości" - oświadczył w piątek na konferencji prasowej w Gdańsku Piotr Duda. "My do tego projektu już się nie przyznajemy" - podkreślił.

"To już nie jest projekt obywatelski. To jest także wielka i głęboka rysa na współpracy związku zawodowego Solidarność z Prawem i Sprawiedliwością" - powiedział szef "S".

"Nie sądziliśmy, że w tak fundamentalnym dla związku zawodowego - i nie tylko dla związku zawodowego, ale także dla PiS - wniosku, PiS w taki sposób postąpi" - ocenił Duda. Jego zdaniem nie ma w tej kwestii konsekwencji, ponieważ PiS przed wyborami obiecywał, że wolne od handlu będą wszystkie niedziele.

"Jest mi przykro, że w tym biorą udział także posłowie-członkowie Solidarności z byłym przewodniczącym Januszem Śniadkiem na czele i panem ministrem Stanisławem Szwedem, który też zasiada w tej komisji" - powiedział Duda. Jak zauważył, te same osoby w 2013 r. podpisały się pod tym, by wolne od handlu były wszystkie niedziele.

Przypomniał, że to właśnie PiS w 2013 r. wyszedł z inicjatywą wprowadzenia takiej zmiany w prawie, a w jej uzasadnieniu napisano wówczas m.in., że "zakaz handlu w niedzielę stworzy nową jakość życia dla rodzin nie tylko tych, których członkowie pracują w handlu, ale też rodzin zapędzonych w szaleńczą chęć kupowania niekoniecznie z potrzeby".

Duda zaznaczył, że kwestia zakazu handlu we wszystkie niedziele jest dla "S" sprawą "najważniejszą, priorytetową". "Niestety, rząd Prawa i Sprawiedliwości i cała partia podchodzi do tego w sposób koniunkturalny i politycznie, nie merytoryczne" - mówił lider związku. Jak dodał, "wprowadzenie dzisiaj wszystkich wolnych niedzieli jest bardzo dobrym momentem", bo "sytuacja gospodarcza jest dobra, a nawet bardzo dobra".WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,99

  • Śr

    6,44

  • Min

    4,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8799

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane