PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

PSL wzywa Polaków do bojkotu brytyjskiej sieci Tesco

Autor: PAP 8 stycznia 2014 18:16

PSL wzywa Polaków do bojkotu brytyjskiej sieci Tesco. Nie możemy być bezczynni i patrzeć, jak premier David Cameron raz po raz obraża Polaków i rozdaje ciosy polskiej rodzinie - argumentuje. Tesco odpowiada, że w Polsce zatrudnia 30 tys. osób i zainwestowało tu ponad 10 mld zł.

Według szefa klubu PSL Jana Burego Cameron jako czołowy polityk wielkiego kraju europejskiego swoją wypowiedzią o polskich emigrantach "pokazuje palcem Polsce, gdzie jest jej miejsce". "Jest to po prostu nieprzyzwoite i skandaliczne. Nie godzimy się z tym jako społeczeństwo i jako Polacy" - powiedział Bury na środowej konferencji prasowej w Sejmie.
Według niego szef brytyjskiego rządu nie chce zauważyć, że od wielu lat brytyjski kapitał w ramach fundamentalnej zasady swobody przepływu kapitału, osób i usług "wchodzi do Polski drzwiami i oknami", budując jedną z największych sieci handlowych Tesco.
"Czas powiedzieć stop takiej polityce premiera Camerona i wzywamy Polaków do tego, żeby bojkotować sklepy sieci Tesco w zakupach. (...) Nie możemy być bezczynni i patrzeć, jak premier Cameron raz po raz obraża Polaków i rozdaje ciosy polskiej rodzinie. Wzywamy Polaków do bojkotu brytyjskiej sieci handlowej Tesco. My też jako Polacy możemy powiedzieć nie panu premierowi Cameronowi i jego polityce, która jest nieprzyjazna i skandaliczna wobec Polski i Polaków" - powiedział Bury.
"Tesco Polska jest firmą zajmującą się działalnością handlową, a nie polityką. Warto przypomnieć, że w Polsce zatrudniamy 30 tysięcy osób i sprzedajemy towary 1500 polskich firm. Dostarczamy produkty ponad 5 milionom klientów tygodniowo, zainwestowaliśmy w Polsce ponad 10 miliardów złotych. Łączna wartość zapłaconych przez Tesco Polska podatków w minionym roku to 456 milionów złotych. Wartość eksportu polskich przedsiębiorstw do sieci Tesco na całym świecie sięgnęła w 2012 roku ponad 330 milionów funtów (niemal 1,7 mld zł)" - oświadczył PAP rzecznik Tesco Polska Michał Sikora.
W niedzielę Cameron zasygnalizował, że prawo imigrantów do zapomogi na dzieci, które pozostały w kraju ojczystym, będzie jednym z punktów negocjacyjnych Londynu z Brukselą w sprawie nowego statusu członkowskiego W. Brytanii w UE. Wskazał przy tym dzieci polskie. Z zapomogi przewidzianej w prawie unijnym korzysta w Wielkiej Brytanii 25659 polskich dzieci, co czyni je największą grupą wśród beneficjentów. Szef MSZ Radosław Sikorski krytycznie wypowiedział się o tych planach na Twitterze. Polskie MSZ podkreśla, że "choć konieczne jest likwidowanie luk w prawie europejskim, to jednak krytykowana przez Camerona unijna polityka nie stanowi luki, ale jest ogólnoeuropejską zasadą, z której korzystają także obywatele brytyjscy".
W środę o tej sprawie z Cameronem ma rozmawiać telefonicznie premier Donald Tusk. Tusk uważa słowa Camerona za niestosowne. "Nikt nie ma prawa wskazywać Polaków jako szczególną grupę, która czegoś nadużywa czy wykorzystuje" - oświadczył we wtorek polski premier.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Prawdziwy Patriota 2014-01-10 22:01:34

  Droga Patriotko. Ta firma z Rzeszowa kupiła akcje sieci spożywczej z... Holandii (płacą gruuube pieniądze za licencje). To jest ta firma co konsoliduje polski rynek??? Proponuję się najpierw dokładnie obeznać w temacie zanim zacznie się o nim dyskutować...

 • Patriotka 2014-01-09 17:15:09

  Droga Marto, nie tylko Społem jest polską siecią. Nie chce tu robić propagandy i reklamy, ale zostało jeszcze parę sieci, które są głównie obsługiwane przez polskie hurtownie. Np. jest jedna taka duża w Rzeszowie, co konsoliduje polski rynek i mam nadzieję że jej się uda :) W wielu takich sklepach można robić takie zakupy. Biedronka nie jest już tanim sklepem, a wielu ludzi podąża za tanim sloganem z telewizji. Warzywa często można kupić taniej na bazarze niż w biedronie i co wrażeń pochodzą od naszych rolników, a nie z portugalskich upraw nafaszerowanych nie wiadomo czym. Bojkot wielkich sieci nie jest łatwą sprawą i rozumiem że każdy ma rodzinę i jest ciężko, ale MUSIMY coś ZMIENIĆ bo inaczej co rok z nami Polakami będzie gorzej :( Jesteśmy WIELKIM NARODEM - trzeba tylko trochę odwagi i nie takie rzeczy można zrobić jak bojkot. Pozdrawiam serdecznie :)

 • MIR 2014-01-09 16:30:54

  Niech Bury zrobi coś aby Polacy mieli po co wracać do Polski a nie szczeka jak kundelek z za płota. Każdy polityk odpowiada za swój kraj. Widać polityka naszej elity sprowadza się do eksportu młodzieży na zmywaki ale nie tylko ( bo wielu robi fajne kariery) na wyspy czy do Niemiec... Do roboty politycy. Za to wam płacimy.

ZOBACZ WSZYSTKIE (9)

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8423

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 648989

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane