PSL z własnym projektem ustawy ws. opłat półkowych

Autor: www.dlahandlu.pl 3 czerwca 2015 13:21

PSL z własnym projektem ustawy ws. opłat półkowych Fot. mat.pras.

Grupa posłów PSL wniosła projekt ustawy „o zwalczaniu nieuczciwych praktyk rynkowych przedsiębiorców zajmujących się obrotem produktami spożywczymi lub rolnymi wobec dostawców tych produktów”. Według nowej koncepcji o tym, czy działanie sieci handlowej jest niezgodne z prawem, decydować miałby prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak wyjaśnia ugrupowanie, projekt ustawy ma na celu wyeliminowanie z łańcucha dostaw żywności stosowania nieuczciwych praktyk handlowych przez segment handlu, w tym handlu wielkopowierzchniowego.

- Problem nierównowagi wśród uczestników łańcucha dostaw żywności, nie tylko w Polsce ale w większości krajów UE, był i jest istotny z uwagi na fakt występowania silnych ekonomicznie skonsolidowanych podmiotów sektora dystrybucji i słabszych rozdrobnionych podmiotów produkujących żywność. Wg danych z października 2014 roku udział sieci wielkopowierzchniowych w spożywczym handlu detalicznym stanowił prawie 40%. Dostawcy artykułów żywnościowych stwierdzają, że powszechna praktyką jest wymuszanie przez placówki handlowe, w tym wielkopowierzchniowe, na dostawcach nierównoprawnych warunków umów. Wachlarz ich jest bardzo szeroki, począwszy od narzucania wzorów umów bez możliwości negocjowania ich treści, poprzez narzucanie cen zakupu (często produkty sprzedawane są do sieci handlowych po cenach niższych niż ceny „fabryczne’) i wydłużonych terminów płatności za dostarczone towary, aż po dodatkowe nieekwiwalentne świadczenia - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Jeden z zapisów projektu ustawy mówi o tym, że sprzedawca opracowuje zasady prowadzenia działalności obejmujące warunki mające zastosowanie w odniesieniu do usług, jakie ma wykonywać na rzecz dostawcy w związku z dystrybucją produktu spożywczego lub rolnego, jako ogólne warunki umowne.
Obowiązek opracowania zasad nie dotyczy sprzedawców, których całkowity przychód za ostatni rok rozliczeniowy jest niższy niż 5 000 000 zł. W zasadach precyzuje się usługi oferowane przez sprzedawcę na rzecz dostawcy. Sprzedawca będzie zobowiązany do ogłoszenia zasad na swojej stronie internetowej.

W przypadku naruszenia przez sprzedawcę jednego z art. ustawy prezes Urzędu nałoży na niego karę pieniężną w wysokości nie większej niż 10 % przychodu osiągniętego w roku rozliczeniowym poprzedzającym rok nałożenia kary, nie niższej jednak niż 100 000 zł.

Kliknij i przeczytaj projekt nowej ustawy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • b prac. marketu 2015-06-03 19:00:39

  To nie szok ale jaja! PSl od gospodarki odgrzewa stary kotlet przecież zakaz stosowania opłat półkowych już dawno wprowadzono i co!!! Sieci i POHiD mają to w nosie bo stosują przemyślne monopolistyczne zasady ukryte w różnych formach a durni producenci godzą się na to, Trzeba poczekać na zmiany przy urnach jesiennych!!!

 • handlowiec 2015-06-03 15:49:21

  To kolejny szok. Myślę, że nie do końca autorzy projektu myśleli o dowolności zawierania umów. Tego typu dyktat, to miniona epoka.

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  5,19

 • Śr

  4,05

 • Min

  3,05

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8745

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane