PwC: Firmy mogą odzyskać nawet do 20 proc. wartości nadpłaconego podatku od nieruchomości

Autor: PwC 9 listopada 2016 10:36

Eksperci PwC zwracają uwagę, że w wielu przypadkach przedsiębiorcy nie przywiązują dużej wagi do podatku od nieruchomości, skupiając się przede wszystkim na VAT i CIT. Mimo pozornej prostoty tego podatku firmy, przyjmując błędne interpretacje, bardzo często nadpłacają wymagane stawki.

Zgodnie z ustawą z 1991 r. podatek od nieruchomości w Polsce jest podatkiem lokalnym, a organami podatkowymi w tym zakresie są samorządy, a więc wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast. Jak wynika z danych zebranych w raporcie PwC podatek od nieruchomości stanowił 83% dochodów gmin
z tytułu podatków lokalnych w latach 2011-2015 i ok. 33% w całości dochodów gmin z tytułu podatków.

Co ważne, lokalne organy podatkowe pełnią dodatkową rolę, bo są także beneficjentami podatku, a zatem ten sam organ jest odpowiedzialny za wymiar i pobór podatku, a jednocześnie wskazuje podatnikom właściwy sposób interpretacji zasad opodatkowania tą daniną.

- Zwróćmy uwagę na fakt, iż w Polsce na dzień 1 stycznia 2016 r. istniało 2478 gmin. W każdej z gmin mogą istnieć różne stawki czy zwolnienia podatkowe, a pełniący funkcję organu podatkowego wójtowie, burmistrzowie czy prezydenci mogą w wydawanych przez siebie interpretacjach indywidualnych odmiennie interpretować analogiczne stany faktyczne i zdarzenia przyszłe. Można więc postawić tezę, że w Polsce funkcjonuje 2478 mikrosystemów podatkowych. Jest to kwintesencja lokalnego charakteru tego podatku – podkreśla Aleksander Jarosz, menedżer w zespole ds. podatku od nieruchomości w PwC.

Zdaniem ekspertów PwC większość przedsiębiorców może odzyskać ok. 15-20% nadpłaconego podatku od nieruchomości. Biorąc pod uwagę fakt, że nadpłacony podatek od nieruchomości można odzyskać do pięciu lat wstecz (obecnie do 2011 r.) oznacza to, że średnia łączna kwota możliwej do odzyskania nadpłaty może odpowiadać równowartości całkowitego rocznego zobowiązania w podatku od nieruchomości.

- Podatek od nieruchomości nie jest tak prosty jak się wydaje. To samo dotyczy stawek – teoretycznie to tylko 2% w przypadku budowli i 0,89 gr/mkw. w przypadku gruntów. W praktyce jednak obciążenia związane z zastosowaniem tych stawek mogą być bardzo wysokie. Właściwa interpretacja przepisów dla firm może wiązać się ze sporymi oszczędnościami – mówi Michał Hankus, menedżer w zespole ds. podatku od nieruchomości w PwC.


Podatek od nieruchomości oprócz tego, że stanowi materialne obciążenie fiskalne dla przedsiębiorców (niejednokrotnie większe, niż obciążenie z tytułu podatków dochodowych), powoduje również wiele innych problemów, z którymi na co dzień muszą zmagać się podatnicy.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,55

  • Śr

    3,20

  • Min

    2,24

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8992

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane