PwC o zakazie handlu w niedziele: Obroty spadną o 9,6 mld zł, pracę straci 36 tys. osób

Autor: dlahandlu.pl 30 listopada 2016 13:31

Spadek zatrudnienia w handlu detalicznym wyniesie co najmniej 36 tysięcy osób, a spadek obrotów – minimum 9,6 miliarda zł. 1,8 mld zł wyniosą straty skarbu państwa w konsekwencji wprowadzenia zakazu handlu w niedziele. Prawie 6-krotnie wzrosną koszty przypadające na pojedynczego najemcę w niedzielę, co czyni otwieranie obiektów handlowych nieopłacalnym dla nikogo - to podsumoanie raportu PwC o skutkach ograniczenia handlu w niedziele.

Jak podaje PwC, handel detaliczny w Polsce to wg GUS ponad 690 mld zł obrotów w 2015 r. zrealizowanych w 360 tys. sklepów – 2/3 obrotów ma miejsce w sklepach o powierzchni powyżej 400 m2. Ten sektor daje pracę ponad 1,2 mln osób. Wygenerowana przez handel detaliczny wartość dodana to ponad 95 mld zł – odpowiada to 5,3% PKB Polski. Na koniec 2015 r. w Polsce działało 448 centrów handlowych zatrudniających łącznie ok 400 tys. osób. Obroty realizowane w centrach handlowych przekraczają 120 mld zł.

– Szacujemy, że spadek obrotów w całym sektorze handlu detalicznego w Polsce wyniesie co najmniej 9,6 mld złotych, a spadek zatrudnienia minimum 36 tysięcy osób. Bezpośrednie straty skarbu państwa związane z wprowadzeniem zakazu handlu w niedziele to co najmniej 1,8 mld złotych – mówi Mateusz Walewski, Starszy Ekonomista PwC.

Obroty punktów handlowych i usługowych zlokalizowanych w centrach handlowych spadną o 4,6 mld zł, co będzie skutkowało spadkiem zatrudnienia o 19 – 20 tysięcy osób. Zdecydowanie największe konsekwencje poniesie sektor handlu odzieżą – spadek obrotów o 1,3 mld zł i zatrudnienia o 6 - 7 tysięcy osób. Bezpośrednio pochodzące z centrów handlowych straty skarbu państwa to około 890 mln zł, z czego większość – 660 mln – przypada na niezapłacony podatek VAT.

– Możliwość działalności w niedziele przysługiwałaby nie więcej niż 10% sklepów w obiektach handlowych. Oznacza to, że koszty eksploatacyjne będą dzielone na dziesięciokrotnie mniejszą liczbę najemców, co w konsekwencji oznacza ich 6-krotny wzrost. Wobec wzrostu czynszu i oczekiwanej niższej sprzedaży należy spodziewać się, że najemcy nie zdecydują się na działalność w niedziele. Galerie i obiekty handlowe pozostaną zamknięte – mówi Radosław Knap, dyrektor Generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych. Do takiego wzrostu czynszu doszło w około rocznym okresie obowiązywania zakazu handlu w niedziele na Węgrzech. Nieliczne sklepy prowadzące handel w ten dzień musiały liczyć się z wyższym czynszem za wynajęte powierzchnie, niż najemcy, którzy nie prowadzili wówczas handlu.

Rok temu firma PwC prognozowała, że spadek sprzedaży na skutek zakazu handlu w niedziele będzie oznaczał ubytek w dochodach skarbu państwa z tytułu podatku VAT o 1,5 mld zł rocznie. (1,8 mld zł wg. obecnych prognoz). Firma szacowała wówczas spadek zatrudnienia rzędu 90 tys. osób (36 tys. osób obecnie). Jak wyjaśnia PwC analizy z 2015 roku oparte były na deklaracjach przedstawicieli branży i wskazywały na górną granicę potencjalnej redukcji. Z kolei Liczbę z aktualnej analizy należy uznać za minimalne szacunki zmian. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • JR 2016-12-01 10:23:38

    Jako polski przedsiębiorca związany z galeriami handlowymi w roli najemcy gastronomicznego, jestem całkowicie przeciwko temu zakazowi. I nie pracuję dla zachodnich "złych imperialistów uciemiężających biednych polskich pracowników". Raport nie wspomina o usługach towarzyszących handlowi jako dobro komplementarne... A w tygodniu nikt nie naje się za niedzielę. To mogę zagwarantować. Przychód po prostu spadnie.

  • sklepikarz do 20lat 2016-12-01 09:21:51

    PwC pisze bardzo szczegółowo o zmianach w handlu po wprowadzeniu zakazu sprzedaży w niedziele. Brakuje podejścia kompleksowego ujmującego prognozę wzrostu zatrudnienia i PKB we wzmocnionych sektorach gospodarki.

  • Tom 2016-11-30 19:49:13

    W handlujesz dawna jest problem z personelem. Nawet 50 tys ludzi którzy rzekomo stracą prace od razu zostanie zatrudniona. Oczywiste jest tez to ze przeciwko zakazowi handlu w niedziele sa zachodnie sieci handlowe i nikt więcej.

ZOBACZ WSZYSTKIE (4)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9060

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane