PwC: Obroty w sklepach odzieżowych i obuwniczych spadną o 1,4 mld zł

Autor: dlahandlu.pl 12 grudnia 2016 11:42

Jak wynika z analizy PwC, w konsekwencji wprowadzenia zakazu handlu w niedziele, obroty w sklepach odzieżowych i obuwniczych ulokowanych w centrach handlowych spadną o ok. 1,4 miliarda złotych. Pracę może stracić ponad 6,3 tysiąca osób.

Rynek odzieży i obuwia w Polsce szacowany jest na od 30 mld zł (wg GUS) do 35 mld zł (wg PMR). Wg badania PMR z 2014 r., 60% Polaków kupuje odzież w markowych sklepach w galeriach handlowych, a udział niedziel w obrotach sklepów zlokalizowanych w galeriach handlowych to ponad 20%. - Szacujemy, że obroty tych sklepów w galeriach handlowych na skutek zakazu handlu spadną o ok. 1,4 mld zł. Spadek sprzedaży oraz przeniesienie obrotów na inne dni i formaty sklepów może pociągnąć za sobą spadek zatrudnienia o ok. 9%, co w przypadku sklepów odzieżowych i obuwniczych w centrach handlowych może oznaczać ubytek miejsc pracy dla ok. 6 tysięcy osób – mówi Mateusz Walewski, starszy ekonomista PwC.


PwC szacuje również, że obroty generowane przez sklepy odzieżowe i obuwnicze zlokalizowane w galeriach handlowych, stanowią połowę rynku. Na rynku odzieżowym występuje natomiast jeden z najsilniejszych efektów zakupów kompulsywnych, który może wynieść nawet 40% dokonywanych przez konsumentów zakupów. Wynika to w dużej mierze z akcji promocyjnych i wyprzedaży. Z kolei możliwości organizowania wyprzedaży są większe w sieciach (franczyzowych lub własnych), przez co efekt przeniesienia części obrotów niedzielnych do sklepów nieobjętych zakazem handlu będzie niewielki.

Łącznie, na skutek wprowadzenia zakazu handlu w niedziele, obroty punktów handlowych i usługowych zlokalizowanych w centrach handlowych spadną o 4,6 mld zł. Będzie to skutkowało spadkiem zatrudnienia o 19 – 20 tys. osób. Bezpośrednie, pochodzące z centrów handlowych straty skarbu państwa wynikające z potencjalnego wprowadzenia zakazu handlu w niedziele to około 890 mln zł, z czego większość – 695 mln zł – przypada na niezapłacony podatek VAT.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,49

  • Śr

    3,77

  • Min

    2,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8777

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane