PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

PwC: Potencjalne skutki Brexitu dla Europy Środkowej i Wschodniej

Autor: pr 11 lipca 2016 11:21

Decyzja Brytyjczyków o wyjściu z UE była najważniejszym wydarzeniem politycznym i ekonomicznym ostatnich tygodni. Brexit przyćmił wszystkie inne potencjalnie interesujące zdarzenia. Panuje ogólne oczekiwanie, że skutki Brexitu dla krajów Europy Centralnej i Wschodniej będą bardziej znaczące niż dla innych krajów europejskich - podaje PwC.

Oczekiwania te wyraziły się w głębokich przecenach walut krajów z tej części kontynentu, tuż po ogłoszeniu wyników głosowania Brytyjczyków. W poniedziałek 27 czerwca polski złoty i węgierki forint osłabiły się o 6%, a korona czeska o 4%.

Jakie są potencjalne skutki Brexitu na jakich powinni skupić się liderzy biznesowi i polityczni?
Po pierwsze kwestia imigracyjna. Wielka Brytania była najbardziej popularnym kierunkiem emigracji dla mieszkańców Europy Centralnej, którzy zdecydowali się szukać lepszej przyszłości poza granicami swoich krajów. Zgodnie z oficjalnymi, najprawdopodobniej niedoszacowanymi, ocenami całkowita liczba obywateli tych państw, którzy mieszkają obecnie w Wielkiej Brytanii, wynosi do 1,5 miliona osób.

Największą grupę nich stanowią Polacy, których jest od 790-890 tysięcy, następne są ponad 150 tysięczne społeczności Rumunów i Litwinów i mniejsze grupy Łotyszy, Węgrów i Słowaków. Zgodnie z deklaracjami rządu brytyjskiego sytuacja tych, którzy już mają pracę, nie ulegnie pogorszeniu, ale może się to zmienić.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że problem nadmiernej imigracji był jednym z ważniejszych powodów tak licznych głosów przeciw dalszemu członkostwu Wielkiej Brytanii w UE. Poza masowymi ruchami re-emigracyjnymi, może to także skutkować dodatkowymi napięciami politycznymi pomiędzy Wielką Brytanią i rządami krajów regionu.

Drugą istotną kwestią jest znaczenie, jakie Wielka Brytania pełni w handlu zagranicznym wielu krajów regionu. Dla Polski na przykład jest to trzeci największy rynek eksportowy, z rocznym eksportem sięgającym 10,5 miliardów EUR i 6,4% procentowym udziale w całkowitej wartości eksportu. Wielka Brytania jest także istotnym rynkiem eksportowym dla innych krajów regionu - jej udział w całkowitym eksporcie Czech wynosi 5%, a Węgier 4%.

Trzeba także pamiętać o tym, że gospodarki krajów Europy Centralnej są wciąż traktowane na globalnym rynku finansowym jako tak zwane rynki wchodzące. Rynki takie, zarówno z punktu widzenia inwestorów finansowych, jak i tych, których celem jest lokalizacja produkcji, traktowane są jako mniej stabilne ekonomicznie i politycznie niż dojrzałe gospodarki Niemiec czy Francji.

Oznacza to, że w niespokojnych czasach inwestorzy będą mniej chętni do inwestowania w krajach regionu, wybierając zamiast tego bardziej z ich punktu widzenia bezpieczne regiony. To może mieć dalsze negatywne konsekwencje dla walut tych krajów, a także dla tempa napływu do nich bezpośrednich inwestycji zagranicznych, czyniąc obawy inwestorów samospełniającą się przepowiednią.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,99

  • Śr

    3,06

  • Min

    2,05

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8099

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane