PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

PwC: Wprowadzenie węgierskich ograniczeń spowoduje spadek zysków sieci niemal do zera

Autor: dlahandlu.pl 7 lipca 2015 13:22

PwC: Wprowadzenie węgierskich ograniczeń spowoduje spadek zysków sieci niemal do zera Sektor handlu niewyspecjalizowanego w Polsce to 353,6 tys. sklepów; fot. shutterstock

Dla 17 sieci handlowych o przychodach przekraczających 500 mln zł wpływ dodatkowych podatkow na wyniki finansowe, przy wyłączeniu innych czynników, skutkowałby w warunkach roku 2013 ograniczeniem ich zysków niemal do zera - z około 2,2 mld zł do 31 mln zł - wynika z raportu PWC ''Rynek handlu detalicznego w Polsce. Potencjalne skutki wprowadzenia węgierskich rozwiązań regulacyjnych dla polskich sieci handlowych", który firma przygotowała wspólnie z Polską Organizacją Handlu i Dystrybucji.

Jak podaje PwC, zakres stosowania ograniczeń węgierskich uzależniony jest od wielkości sprzedaży sieci lub od wielkości sklepów. Trzy z nich stanowią bezpośrednie obciążenie finansowe przedsiębiorcy, a ich obowiązywanie uzależnione jest od wielkości przychodów sieci. Są to tzw.: podatek kryzysowy (obowiązujący od stycznia 2013 roku), podatek od przychodów z reklam (tzw. ATA) oraz skonstruowana w sposób progresywny opłata za ,,kontrolę żywności".

Kolejna grupa ograniczeń wprowadzonych na Węgrzech zależna jest od wielkości sklepów. Istotne znaczenie dla rynku polskiego mogą mieć w tym przypadku: zakaz handlu w niedziele oraz ograniczenia dla budowy nowych sklepów wielkopowierzchniowych dot. terenowa zabytkowych oraz historycznych, a także wymóg uzyskania dodatkowych akceptacji dla budowy takich sklepów w innych miejscach.

Uogólnione wyniki analizy PwC wskazują, że spadek zyskowności branży ze względu na  wprowadzenie dodatkowych opłat będzie skutkował ograniczeniem wpłacanego przez nią podatku CIT o co najmniej 400 ml zł, co osłabi potencjalny pozytywny efekt fiskalny samych opłat. Spadek sprzedaży na skutek zakazu handlu w niedziele będzie natomiast oznaczał ubytek w dochodach skarbu państwa z tytułu podatku VAT, który przy szacowanym przez PwC spadku sprzedaży może sięgnąć 1,5 mld zł rocznie. Firma szacuje też spadek zatrudnienia rzędu 90 tys. osób.

Wprowadzony na Węgrzech zakaz handlu w niedziele jest instrumentem ograniczającym konkurencyjność sklepów wielkopowierzchniowych. Wartość sprzedaży generowana w niedziele na polskim rynku to według opinii przedstawicieli branży ok. 13 proc. przychodów. Z racji na przeniesienie części handlu na inne dni tygodnia PwC szacuje, że łączna sprzedaż może spaść o około 5 proc., z 230 mld zł do 218 mld zł.

Sektor handlu niewyspecjalizowanego w Polsce to 353,6 tys. sklepów o powierzchni sprzedażowej 33,8 mln mkw. Ponad 96 proc. z nich to sklepy o powierzchni mniejszej niż 400 mkw. obroty na tym rynku wyniosły w 2013 roku 230 mld zł, a 2/3 tej kwoty wygenerowały sklepy wielkopowierzchniowe (powyżej 400 mkw.).

 

 Poniżej pełny raport PwC

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • klik 2015-07-10 14:00:51

  Popieram wypowiedź "podatnika", oraz pozostałe opinie.Wreszcie Polacy zaczynają myśleć o sobie ,a nie o nabijaniu kabzy właścicielowi Biedrony! Czy ktoś napisze, ile dopisał sobie do konta z dywidendy za ostatnie lata? Zaczyna być normalnie ,tak trzymać i nie ulegać presji POHiD.

 • adam 2015-07-08 10:22:27

  biedne sieci....niech je ktoś przytuli!a jak gnoiły polski handel, niszczyły polskich producentów to nie było żadnych sentymentów! lobby korporacyjne jest w Polsce niezwykle mocne i ma bardzo silny wpływ na nasze "liberalne" władze. Jak ktoś podnosi rękę na kwitnące zachodnie biznesy w Polsce to już jest wróg nr 1 i wszystkie mainstreamowe media i organizacje biznesowe ryczą, jaka się to im dzieje krzywda! A kto zadba o polski przemysł, handel, polskich producentów??? Merkel i Holland??? bo nasi możnowładcy maja to gdzieś!

 • Saszka 2015-07-08 09:55:25

  Oj joj joj to Leroy Merlin Inwestycje będzie musiał Leroy Merlin Polska wynajmować powierzchnie sklepów na nowym patencie? To rzeczywiście wielki dramat!

ZOBACZ WSZYSTKIE (8)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  1,99

 • Śr

  1,36

 • Min

  0,85

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7994

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane