PwC wyliczył światowy potencjał rynkowy dronów na ponad 127 mld dol

Autor: PwC 9 maja 2016 11:51

Na ponad 127 mld dolarów analitycy firmy doradczej PwC oszacowali potencjał światowego rynku biznesowych rozwiązań wykorzystujących dronów.

Pod względem skali komercyjnego wykorzystania dronów na pierwszym miejscu znajduje się sektor infrastrukturalny (45 mld dolarów), na kolejnych pozycjach są rolnictwo (32 mld dolarów) i transport (13 mld dolarów).

Biznesowy potencjał technologii dronowych nie został dostrzeżony przez przedsiębiorców od razu. Ta sytuacja zmieniła się jednak bardzo szybko. Obecnie mamy do czynienia z trendem poszukiwania coraz to nowych zastosowań dronów w niemal wszystkich sektorach. Jest to widoczne szczególnie w Polsce, na co ogromny wpływ mają wprowadzone już w 2013 r. regulacje prawne.

- Byliśmy pierwszym krajem na świecie, który z sukcesem wdrożył odpowiednie przepisy dotyczące komercyjnych lotów dronami. Dzięki temu coraz więcej międzynarodowych firm właśnie w Polsce testuje możliwość zastosowania dronów dla wsparcia swoich procesów. Po przejęciu Grupy Outbox, która zajmuje się m.in. doradztwem i usługami wdrożeniowymi z obszaru innowacyjnych technologii IT (CRM i Customer Experience), to kolejna strategiczna decyzja PwC w Polsce – mówi Adam Krasoń, prezes PwC w Polsce.

Jednym z podstawowych zastosowań dronów jest nadzór nad prowadzonymi inwestycjami oraz utrzymaniem istniejącej infrastruktury. Drony wykorzystywane są także w transporcie, przy usługach tzw. ostatniej mili czy w ubezpieczeniach, a także w rolnictwie: nie tylko zbierają i bardzo szybko analizują dane dotyczące gruntów i upraw, mogą również dokonywać precyzyjnych oprysków roślin.

Autorzy raportu PwC podkreślają, że Polska jest pierwszym krajem, który wypracował kompletne ramy prawne w zakresie komercyjnych lotów dronami. Istnieje jednak wiele innych czynników, które nadal mogą ograniczać rozwój tego rynku.

Kluczowym wyzwaniem, z którym muszą zmierzyć się zarówno krajowe władze lotnicze, jak również sektor prywatny, jest zapewnienie bezpiecznego nadzoru nad rekreacyjnym i komercyjnym wykorzystaniem dronów. Jednym z elementów takiego bezpiecznego systemu nadzoru będzie obowiązkową rejestracja dronów, która umożliwi władzom zidentyfikowanie operatorów dronów w przypadku łamania przez nich prawa. Kolejnym elementem systemu jest stworzenie kompleksowego systemu zarządzania ruchem powietrznym, aby zapobiegać kolizjom z innymi „obiektami”.

- Drony to doskonałe narzędzie do zbierania szczegółowych i aktualnych danych – przede wszystkim wizualnych. Widzimy ogromne zainteresowanie naszymi usługami – przede wszystkim ze strony firm zaangażowanych w budowę i utrzymanie rozległej infrastruktury. Szybkość pozyskania danych, możliwość ich przetworzenia i dostępność poprzez dedykowaną aplikację znacząco zwiększa konkurencyjność zarówno w firmach realizujących zlecenia budowy lub utrzymania infrastruktury, ale stanowi też wiarygodne źródło danych dla firm finansujących czy ubezpieczających te inwestycje. Tak naprawdę to dopiero początek zastosowań dla tych urządzeń w świecie biznesu  – podsumowuje Michał Mazur, partner w PwC, lider zespołu Drone Powered Solution.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8799

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane