PZPTS krytycznie o przyspieszeniu terminu wprowadzenia opłat za torebki foliowe

Autor: PZPTS 1 września 2017 10:13

Przygotowany projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw trafił w sierpniu pod obrady Rady Ministrów. Projekt Rozporządzenia Miinistra Środowiska dotyczący wprowadzenia opłaty recyklingowej w wyskości 20 gr/szt. na lekkie torebki foliowe czyli tzw. torebki przykasowe o grubosci do 50 mikronów zdodnie z wcześniejszymi planami zawierał datę wprowadzenia od 1 stycznia 2019. Jednakże ostateczna wersja projektu (druk sejmowy nr 1730) skierowana do Sejmu zawierała datę o rok wcześniejszą tzn. 1 stycznia 2018. Zarówno PZPTS , PlasticsEurope jak i Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji POHiD były zaskoczone przyspieszeniem terminu i odniosły się do tego krytycznie.

Przedsiębiorcy w wyniku tej zmiany mogą poważnie ucierpieć. PZPTS wskazywał, że przetwórcy tworzyw sztucznych muszą mieć niezbędny czas na przemodelowanie produkcji i opracowanie strategii rozwoju nowych wyrobów w miejsce kurczącego się popytu na torebki. Poza tym powinni mieć czas na wykorzystanie materiałów i surowców przeznaczonch do produkcji tego typu torebek (farby do druku, granulat, wypełniacze kredowe). Także handel detaliczny w wyniku wprowadzenia opłaty recyklingowej potrzebuje czasu na dokonanie zmian w ewidencji.

Projekt będzie rozpatrywać podkomisja sejmowa powołana w tym celu. - Nasza organizacja przesłąła do podkomisji negatywną opinię w kwestii przyspieszenia terminu wskazując mogące z tego tytułu wyniknąć nie tylko straty dla przedsiębiorców, ale także wzrost bezrobocia oraz straty wpływów do budżetu - podało PZPTS.

Projekt wraz opinią podkomisji, której posiedzenie wyznaczono na 11 września będzie prawdopodobnie przedmiotem obrad Sejmu w dniu 12 września. Torebki foliowe o grubosci poniżej 15 mikronów służące do ochrony i pakowania żywności luzem są wyłączone z regulacji zgodnie z dyrektywą UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    6,99

  • Śr

    5,15

  • Min

    3,69

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9476

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane