Rakotwórcze substancje w dziecięcej odzieży z niemieckich dyskontów

Autor: www.dw.de 27 października 2014 09:51

Podczas testów przeprowadzonych na zamówienie Greenpeace znów wykryto w taniej odzieży dziecięcej i gumowym obuwiu substancje rakotwórcze. Dyskonterzy twierdzą, że ustawowe normy nie zostały przekroczone - informuje portal dw.de.

Greenpeace poddała testom tanią odzież dziecięcą, sprzedawaną w niemieckich sklepach dyskontowych. W ponad połowie sztuk odzieży poddanych badaniom, laboratoria stwierdziły obecność szkodliwych dla zdrowia i środowiska chemikaliów - poinformował przedstawiciel Greenpeace. Niektóre substancje uważa się za rakotwórcze albo wpływające na niepłodność bądź uszkadzające wątrobę.

We wszystkich badanych 11 parach butów dla dzieci, zwłaszcza w plastikowych sandałkach i klapkach gumowych - klogach wykryto w laboratoriach m.in. obecność dimetyloformamidu (DMF) a także policyklicznych węglowodorów aromatycznych (PAK). Uważa się, że DMF może mieć własności karcynogenne i że wpływa na niepłodność.

Buty dziecięce u Aldiego zawierały według Greenpeace ponad 190 miligramów DMF na kilogram. Niemiecki Urząd Ochrony Środowiska dopuszcza limit do 10 miligramów na kilogram.
Jeśli chodzi o organiczny związek chemiczny naftalen, od końca 2015 roku nie wolno będzie sprzedawać produktów zawierających więcej, niż 0,5 mg tej szkodliwej substancji na kilogram. Kalosze sprzedawane w sklepach Tchibo wykazały najwyższe stężenie naftalenu, bo 2,2 mg na kilogram.
Również w testowanych produktach dyskontera Lidl stwierdzono przekroczenie normy dla substancji toksycznych - czytamy na dw.de.

Testom poddano 26 produktów ze sklepów Aldi, Lidl, Rewe (Penny) i Tchibo.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    8,99

  • Śr

    6,74

  • Min

    5,78

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9060

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane