Randstad: 35 proc. pracowników liczy na noworoczną podwyżkę

Autor: PAP 16 stycznia 2018 13:27

35 proc. polskich pracowników liczy na noworoczną podwyżkę pensji, 37 proc. spodziewa się otrzymać na początku roku jednorazową premię bądź nagrodę - wynika z najnowszego sondażu instytutu badawczego Randstad.

Z sondażu wynika, że częściej podwyżek wypatrują kobiety i najmłodsi pracownicy, poniżej 30 roku życia. Podwyżek spodziewają się też przede wszystkim kierownicy średniego szczebla, technicy i robotnicy wykwalifikowani oraz mistrzowie i brygadziści. Wzrostu pensji oczekują częściej mieszkańcy zachodnich regionów.

Z kolei jednorazowej premii lub nagrody spodziewa się na początku 2018 r. 37 proc. badanych. Najczęściej są to ankietowani ze wschodnich województw i mieszkańcy najmniejszych miast. Wśród mężczyzn jest to 39 proc. respondentów, wśród kobiet 35 proc. Najczęściej premii spodziewają się przedstawiciele kadry zarządzającej, kierownicy średniego szczebla oraz mistrzowie i brygadziści. Najrzadziej premii lub nagrody wypatrują inżynierowie.

Z raportu wynika, że ponad połowa pracowników w ciągu ostatniego roku dostała podwyżkę. Nie otrzymało jej 24 proc. badanych. Ankietowani, których wynagrodzenie wzrosło, są w większości zadowoleni z podwyżki - deklaruje to 61 proc. respondentów.

Monika Hryniszyn z Randstad uważa, że tak częste deklaracje podwyżek w przypadku kadry kierowniczej na początku roku są czymś naturalnym. "Choć większość pracowników jest zadowolona z poziomu dotychczasowych podwyżek, to wciąż duża jest presja na kolejne, szczególnie w tych zawodach, w których skompletowanie zespołu jest wyzwaniem. O tym, że pracodawcy intensywnie starają się sprostać tej presji, świadczy skala zeszłorocznych podwyżek, która objęła co drugiego ankietowanego - podkreśliła w komentarzu Monika Hryniszyn z Randstad.

W badaniu zwrócono uwagę, że rynek pracy stabilizuje się w kwestii rotacji pracowników. "Co piąty Polak zmienił w ostatnim półroczu pracę, co czwarty zmienił stanowisko w firmie" - podkreślono. Na nowego pracodawcę i nowe stanowisko w ciągu ostatnich 6 miesięcy najczęściej decydowali się inżynierowie. Firmy zmieniają też często robotnicy niewykwalifikowani i pracownicy administracyjni. Z kolei najrzadziej na nowego pracodawcę decydowali się kierownicy. A stanowisko w firmie najrzadziej zmieniali: kasjerzy, sprzedawcy i pracownicy obsługi klienta.

Na pracę u nowego pracodawcy w ciągu ostatniego półrocza najczęściej decydowały się osoby zatrudnione na podstawie umów cywilno-prawnych - zauważono w sondażu.

W badaniu zaznaczono, że najczęściej powodem zmiany pracy jest chęć rozwoju zawodowego oraz wyższe wynagrodzenie w nowym miejscu prac. Na decyzje o zmianie pracodawcy mają wpływ także: korzystniejsza forma umowy oraz niezadowolenie z dotychczasowego pracodawcy.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,89

  • Śr

    1,31

  • Min

    0,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8520

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 690655

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane