Rank Progress rozpocznie budowę nowych projektów handlowych

Autor: propertynews.pl 18 maja 2015 09:17

Jeszcze w 2015 roku firma Rank Progress może rozpocząć budowę jednego lub dwóch nowych projektów handlowych. Jednocześnie prowadzony jest proces sprzedaży posiadanych przez spółkę nieruchomości.

Grupa Rank Progress zanotowała w I kwartale prawie 11-procentowy wzrost przychodów, generowanych głównie z czynszów najmu. Spółka dysponuje obecnie niemal 90 000 mkw. powierzchni najmu, które są skomercjalizowane w około 90 procentach.

Jednocześnie Grupa odnotowała ujemny wynik operacyjny na poziomie 29,6 mln zł oraz stratę netto w wysokości 17,2 mln zł. Głównym czynnikiem, który zadecydował o takim zakończeniu kwartału było umocnienie się złotego wobec euro. Spowodowało to nominalne obniżenie wartości obiektów należących do Grupy, które są wyceniane w europejskiej walucie. Skala korekty wyniosła ok. -30 mln zł, a jej wielkość była zdeterminowana dużą liczbą obiektów handlowych znajdujących się obecnie w portfolio dewelopera.

Jednocześnie firma odczuła pozytywny wpływ obniżenia wartości kredytów inwestycyjnych denominowanych w euro. Wyniosło ono jednak jedynie 15,6 mln zł i nie zrównoważyło w konsekwencji przeszacowań nieruchomości.

- Nasze wyniki, podobnie jak większości deweloperów komercyjnych, są w dużej mierze pochodną przyjętych zasad rachunkowości. Na rynku, na którym działamy większość transakcji, czynszów, kredytów czy wycen jest nominowana w euro, a spółka raportuje w złotych. Przy dużej skali działalności nawet niewielkie wahania kursu mają bardzo duży wpływ na wynik księgowy, bo musimy w nim regularnie rozpoznawać każdą taką zmianę. Skutek wyceny aktywów i pasywów denominowanych w euro na dzień bilansowy, ma wprawdzie wpływ na wynik, jednak nie odzwierciedla on rzeczywistego przepływu pieniądza – tłumaczy Mariusz Kaczmarek, dyrektor finansowy i członek zarządu Rank Progress.

- Stabilności i stałe przychody zapewniają nam nasze nieruchomości. W modelu biznesowym przyjęliśmy jednak, że będziemy dążyli do możliwie szybkiej sprzedaży obiektów i uwolnienia gotówki na dalsze projekty. W ten sposób osiągniemy znacznie wyższą rentowność działalności. Obecnie rynek jest wymagający i niełatwo jest wynegocjować satysfakcjonujące nas warunki sprzedaży, dlatego proces sprzedaży trwa dłużej niż byśmy sobie tego życzyli – podkreśla Jan Mroczka, prezes i główny akcjonariusz Rank Progress.

W zakończonym kwartale giełdowa spółka rozpoczęła budowę Galerii Aviator w Mielcu. Obiekt ma być gotowy na wiosnę 2016 roku. Jak zapowiada Zarząd, jeszcze w tym roku deweloper może ruszyć z budową jednego lub dwóch kolejnych projektów.  

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    6,26

  • Śr

    4,36

  • Min

    3,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8745

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane