Rank Progress stara się zdobyć fundusze na spłatę zadłużenia

Property News 24 marca 2016 09:19

Do niedawna jedna z polskich gwiazd rynku handlowego. Dziś Rank Progress stara się zdobyć fundusze na spłatę zadłużenia. Niewykluczone jest jednak wejście w stan niedoborów gotówkowych. O tym, jaka przyszłość czeka dewelopera, pisze serwis propertynews.pl.

Rok 2015 to kolejny z rzędu okres, który Rank Progress zamknął "pod kreską". Firma tłumaczy to zmianą wartości nieruchomości. Sytuacja jest jednak dynamiczna - w czerwcu zapadają obligacje o wartości 132 mln złotych. Ze sprzedaży galerii w Mielcu uda się uzyskać około 70 mln złotych. Łączny zysk firmy, po odliczeniu kredytu na budowę, wyniesie 23 mln złotych.

W tym momencie w portfelu Rank Progress znajduje się siedem obiektów: Galeria Piastów w Legnicy (roczny przychód z najmu: 21,9 mln złotych), Pasaż Grodzki w Jeleniej Górze (3,4 mln złotych), Galeria Świdnicka w Świdnicy (12,9 mln złotych), Pasaż Wiślany w Grudziądzu (1,8 mln złotych), Brama Pomorza w Chojnicach (13,4 mln złotych), Pogodne Centrum w Oleśnicy (4,6 mln złotych) i Park Handlowy w Krośnie (2 mln złotych). W 2015 roku z tytułu pozostałych umów najmów firma uzyskała 1,7 mln złotych. Łączna powierzchnia najmu firmy wynosi prawie 89 tys. mkw.

Co do konkretnych planów na najbliższe miesiące, firma chce budować inwestycję handlową w Olsztynie. Zapewni środki finansowe niezbędne do jej realizacji. Koniec budowy ma nastąpić w III kwartale 2017 roku.

Docelowo, w ciągu 3 najbliższych lat, Rank Progress chce wydać na inwestycje ponad 600 mln złotych, przy czym ze środków własnych pochodzić będzie 30 proc. tej kwoty.- Należy jednak brać pod uwagę fakt, że realizowane i planowane projekty mogą ulegać zmianom, wobec czego zarząd szuka również innych możliwości, w tym wsparcia finansowego u potencjalnych partnerów, którzy mogliby zagwarantować odpowiedni kapitał finansowy jako wkład własny w zamian za współkontrolę nad danym projektem - podaje firma.

Wszystko zależy od finalizacji sprzedaży już posiadanych przez spółkę obiektów. Na sprzedaż są takie projekty: Galerii Świdnickiej w Świdnicy, Centrum Handlowego Brama Pomorza w Chojnicach, Pasażu Wiślanego w Grudziądzu, Pogodnego Centrum w Oleśnicy i Parku Handlowego Miejsce Piastowe k. Krosna, a w następnym etapie także innych obiektów, których budowa już się rozpoczęła, lub wkrótce się rozpocznie.

W tym momencie Rank Progress zakłada, że uda się sprzedać nieruchomości do czerwca br. Opcjonalnie właściciela może zmienić również nieruchomość gruntowa we Wrocławiu.

W przypadku fiaska podjętych działań, firma posiada zapasy gotówki bądź możliwości jej uzyskania, pozwalające na funkcjonowanie przez najbliższe 12 miesięcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,99

  • Śr

    3,77

  • Min

    2,90

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8682

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane