Rank Progress stara się zdobyć fundusze na spłatę zadłużenia

Property News 24 marca 2016 09:19

Do niedawna jedna z polskich gwiazd rynku handlowego. Dziś Rank Progress stara się zdobyć fundusze na spłatę zadłużenia. Niewykluczone jest jednak wejście w stan niedoborów gotówkowych. O tym, jaka przyszłość czeka dewelopera, pisze serwis propertynews.pl.

Rok 2015 to kolejny z rzędu okres, który Rank Progress zamknął "pod kreską". Firma tłumaczy to zmianą wartości nieruchomości. Sytuacja jest jednak dynamiczna - w czerwcu zapadają obligacje o wartości 132 mln złotych. Ze sprzedaży galerii w Mielcu uda się uzyskać około 70 mln złotych. Łączny zysk firmy, po odliczeniu kredytu na budowę, wyniesie 23 mln złotych.

W tym momencie w portfelu Rank Progress znajduje się siedem obiektów: Galeria Piastów w Legnicy (roczny przychód z najmu: 21,9 mln złotych), Pasaż Grodzki w Jeleniej Górze (3,4 mln złotych), Galeria Świdnicka w Świdnicy (12,9 mln złotych), Pasaż Wiślany w Grudziądzu (1,8 mln złotych), Brama Pomorza w Chojnicach (13,4 mln złotych), Pogodne Centrum w Oleśnicy (4,6 mln złotych) i Park Handlowy w Krośnie (2 mln złotych). W 2015 roku z tytułu pozostałych umów najmów firma uzyskała 1,7 mln złotych. Łączna powierzchnia najmu firmy wynosi prawie 89 tys. mkw.

Co do konkretnych planów na najbliższe miesiące, firma chce budować inwestycję handlową w Olsztynie. Zapewni środki finansowe niezbędne do jej realizacji. Koniec budowy ma nastąpić w III kwartale 2017 roku.

Docelowo, w ciągu 3 najbliższych lat, Rank Progress chce wydać na inwestycje ponad 600 mln złotych, przy czym ze środków własnych pochodzić będzie 30 proc. tej kwoty.- Należy jednak brać pod uwagę fakt, że realizowane i planowane projekty mogą ulegać zmianom, wobec czego zarząd szuka również innych możliwości, w tym wsparcia finansowego u potencjalnych partnerów, którzy mogliby zagwarantować odpowiedni kapitał finansowy jako wkład własny w zamian za współkontrolę nad danym projektem - podaje firma.

Wszystko zależy od finalizacji sprzedaży już posiadanych przez spółkę obiektów. Na sprzedaż są takie projekty: Galerii Świdnickiej w Świdnicy, Centrum Handlowego Brama Pomorza w Chojnicach, Pasażu Wiślanego w Grudziądzu, Pogodnego Centrum w Oleśnicy i Parku Handlowego Miejsce Piastowe k. Krosna, a w następnym etapie także innych obiektów, których budowa już się rozpoczęła, lub wkrótce się rozpocznie.

W tym momencie Rank Progress zakłada, że uda się sprzedać nieruchomości do czerwca br. Opcjonalnie właściciela może zmienić również nieruchomość gruntowa we Wrocławiu.

W przypadku fiaska podjętych działań, firma posiada zapasy gotówki bądź możliwości jej uzyskania, pozwalające na funkcjonowanie przez najbliższe 12 miesięcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9338

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane