Rank Progress z 25 mln zł straty w I kw., spółka liczy na dobry wynik na koniec roku

Autor: www.dlahandlu.pl 16 maja 2012 11:04

Chwilowe umocnienie się złotego w I kw. 2012 roku oraz przesunięcie sprzedaży Galerii Tęcza z grudnia 2011 na luty 2012 sprawiły, że Rank Progress zanotował w I kw. bieżącego roku 25,2 mln zł straty netto wobec 34,6 mln zł zysku w tym samym okresie roku ubiegłego. Zarząd spółki przekonuje jednak, że już wkrótce można spodziewać się znacznej poprawy rezultatów.

- Na wynik w I kwartale złożyło się kilka czynników. Przede wszystkim w tym czasie złoty o prawie 6 proc. umocnił się wobec euro, co wpłynęło bezpośrednio na wycenę posiadanych przez nas nieruchomości oraz niższe wpływy z najmu powierzchni handlowych w naszych obiektach - tłumaczy Mariusz Kaczmarek, członek zarządu i dyrektor finansowy legnickiej spółki.

Przypomnijmy, że jak większość deweloperów komercyjnych, Rank Progress wycenia swoje nieruchomości w euro oraz rozpoznaje na bieżąco w wyniku ich wartość. To samo tyczy się inwestycji w budowie, których wartość przeszacowywana jest wraz z postępem prac. - Warto też zauważyć, że w naszych planach nie przewidywaliśmy rozpoczęcia nowych budów na początku roku. Co za tym idzie, nie mogliśmy ująć wyników ich przeszacowania w kwartalnym bilansie - podkreśla Mariusz Kaczmarek. Dodaje również, że przesunięcie sprzedaży kaliskiej Galerii Tęcza wymusiło uwzględnienie kosztów transakcji w wynikach za I kwartał 2012.

Do pozytywnych czynników w I kw. 2012 można zaliczyć ponad 50-procentowy spadek zadłużenia krótkoterminowego z 111,8 do 55,2 mln zł. Pozwoli to spółce ograniczyć koszty obsługi finansowania. Zarząd jest przekonany, że nie najlepszy początek roku uda się odrobić w kolejnych kwartałach.
- Na naszą działalność nie można patrzeć przez pryzmat jednego kwartału. Inwestycje deweloperskie trwają zwykle kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt miesięcy, i to jest odpowiedni horyzont do oceny naszej kondycji - przekonuje Jan Mroczka, prezes zarządu Rank Progress. - Na ten rok planujemy rozpoczęcie kilku zapowiadanych wcześniej projektów oraz dodatkowo przejęcie z rynku kilku w fazie realizacji. Jednocześnie wciąż szukamy ciekawych okazji inwestycyjnych - dodaje prezes Mroczka.

Z uwagi na rosnący w ostatnim czasie kurs euro znaczną poprawę na poziomie zysku netto legnicki deweloper odczuje już w II kw. 2012.
Na chwilę obecną zarząd Rank Progress podtrzymuje prognozę na 2012 rok. - Będziemy z pełną determinacją działać, by ją zrealizować. O tym, czy to się w pełni uda, będziemy w stanie poinformować za 2-3 miesiące po przeprowadzeniu dodatkowych analiz - mówi prezes Mroczka.


Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,50

  • Śr

    3,33

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane