Ranking: Tesco, Carrefour i Auchan to najwięksi najemcy centrów handlowych w Polsce

Property News 19 września 2013 16:41

Ranking: Tesco, Carrefour i Auchan to najwięksi najemcy centrów handlowych w Polsce

Tesco, Carrefour oraz Auchan - te trzy firmy otwierają listę największych najemców centrów handlowych w Polsce pod względem rocznej sprzedaży za 2012 i 2011 rok. Zestawienie TOP 300 przygotowała redakcja portalu Propertynews.pl oraz firma Bisnode. Publikacja zostanie zaprezentowana na konferencji Property Forum 2013, zaplanowanej w dniach 24-25 września w Warszawie.

Ze względu na sprzedaż, najemcy spożywczy (w rankingu nie uwzględniono sieci dyskontowych) to zdecydowani liderzy na rynku firm wynajmujących powierzchnię w centrach handlowych. Swoją konkurencję zdecydowanie wyprzedza Tesco Polska z rocznymi przychodami na poziomie 11,95 mld zł*. Kolejne miejsce w rankingu zajmują Carrefour Polska (7,68 mld zł*), Auchan Polska (6,03 mld zł*) czy Real (5,93 mld zł*).


Wśród firm wynajmujących powierzchni handlową, poza sieciami spożywczymi, najwyższe przychody wypracowują spółki prowadzące sklepy budowlane. W dziesiątce największych są Castorama Polska (5,25 mld zł*) z 5. pozycją w rankingu oraz Leroy Merlin Polska (2,93 mld zł*), który zajął 8. miejsce.

Gigantów z branży spożywczej i budowlanej gonią firmy odzieżowe - LPP z takimi sieciami jak Reserved, Mohito czy House ze sprzedażą na poziomie 2,76 mld zł* zajmuje 10. miejsce w rankingu największych najemców centrów handlowych w Polsce. Z kolei Empik Media & Fashion, który prowadzi w naszym kraju sklepy takich brandów jak New Look, GAP czy River Island, wypracował sprzedaż na poziomie 3,24 mld zł* (7. pozycja).

Ze względu na przychody do największych firm na tym rynku należą także Rossmann Supermarkety Drogeryjne (3,6 mld zł*) oraz Euro-Net - właściciel sieci RTV Euro AGD (2,90 mld zł*) - odpowiednio na 6. i 9. miejscu w zestawieniu.

Ranking największych najemców centrów handlowych układa się zupełnie inaczej, gdy weźmiemy pod uwagę liczbę sklepów, jaką prowadzą firmy z tej branży. Pierwszą trójkę otwierają spółki LPP, Rossmann i CCC (CCC, Quazi, Boti i Lasocki) z odpowiednio ok. 860, 750 i 640 placówkami. Empik Media & Fashion z ok. 630 salonami zajmuje 4. miejsce w tym zestawieniu.

Po około 600 sklepów i lokali mają w Polsce także firmy Carrefour i HDS Polska (m.in. sieci Relay, In Medio).

Dalsze miejsca zajmują firmy Pepco Poland z siecią ponad 440 dyskontów, które oferują m.in. art. przemysłowe i odzieżowe oraz Tesco z ponad 400 super- i hipermarketami.

Dziesiątkę najemców z największą liczbą sklepów zamykają dwie firmy prowadzące lokale gastronomiczne - McDonald's z ok. 390 lokalami oraz AmRest rozwijający w naszym kraju sieci KFC, Pizza Hut, Burger King, Starbucks z ok. 290 restauracjami.

Lista Top 300 powstała na podstawie danych z Krajowego Rejestru Sądowego. W pierwszej fazie zostały wytypowane interesujące nas przedsiębiorstwa handlowe i produkcyjne, które rozwijają sieci sprzedaży m.in. w centrach handlowych.
Następnie na wyodrębnione podmioty zostały nałożone ostatnio dostępne dane finansowe za lata 2012, 2011 i 2010. Zestawienie zostało uzupełnione o dane finansowe sieci detalicznych, które wypełniły i odesłały ankietę opublikowaną na stronach serwisu propertynews. pl. Liczba punktów sprzedaży poszczególnych podmiotów powstała na podstawie ankiet, wywiadów telefonicznych oraz informacji z firmowych stron www. Dane dotyczą okresu maj-wrzesień i mogły ulec zmianie.

*Ostatnia dostępna sprzedaż w KRS

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    2,19

  • Śr

    1,71

  • Min

    1,09

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8535

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane